• elbet ufak tefek hakem hataları olmuştur ama koca sezonda trabzonspor maçı haricinde fenerbahçe'nin bariz hakem hatasıyla mağdur olduğu iki maç yoktur.o maç ta tatil edilmeliydi, hakem cesaret edemedi.
    konferans ligi maçını bahane edip galatasaray süper kupa maçına çıkmıyorsun, sonra gidip avrupa maçına rotasyonlu kadroyla çıkıyorsun. hem ezeli rakibine kupa hediye ediyorsun, hem avrupa dan eleniyorsun, hem de genç oyuncularını rencide edip, as takım futbolcularının da konsantrasyonunu düşürmüş oluyorsun. tepki vereceğim derken koskoca sezonu ezeli rakibine hediye ediyorsun.
  • sene boyunca hakem hatalariyla kazandiklari her mac sonunda "kudur, agla, zirla" yaziyorlardi. onlara, "bakin hep boyle diyorsunuz, sonra mayis ayisinda siz agliyorsunuz" demistim. gun bugundur dostlar, kudurup aglayip zirlayabilirsiniz...
  • lig yarışını mayıs ayına kadar getirdiği zannedilen kulüp. mesela 2014’te neden nisan’da şampiyon oldunuz? mesela neden gayet iyi bir kadrosu olan ikinci galatasaray size bu kadar uzak kaldı? ben söyleyeyim: galatasaray puan kaybederken aman maçı kazandıralım diye hakemler penaltı uydurmadı.

fenerbahçe kadrosu ligin en iyi ikinci kadrosu. hatta üçüncü dördüncü ile çok büyük kalite farkı var. ama birinciden 6 puan geride olacak kadar değil. aklı olan demek istediğimi anlar.
  • ağustos 2024

"bu sene eytli dzekoyla maraba ismail yok. sizi ağlatacaz."
  • otoimmun hastalık gibi kendi kendini bitirdi bu sene. hiç yokken bir gs korkusu yaratıp kendi yarattığı gs korkusuna kapıldılar. gs'ye mağlup oluruz diye kupa maçına çıkmayıp gs'ye mağlup oluruz diye şampiyonluğu gs maçından önce verecek puan kayıplarına karıştılar. gs ile kapışmadan ligi ve kupayı alamayacakları 6 aydır belli olmasına rağmen hazırlanmak yerine yan çizdiler. halbuki ana kadroyla kupa maçına çıksalar tam bir derbi olsa ve en kötü durumda 3-4 gollü mağlup olunsa bile travmayla yüzleşilir lig derbisine hazırlanılabilirdi. yüzleşme ertelendikçe gs gözlerinde büyüdü ve gs ile olan maçı formaliteye indirmek için puan kaybettiler resmen kabul etmeseler bile. ceza almayacaklarını bilseler mayıs'taki gs maçına da çıkmazlar ama ona çıkmak zorunlu olduğu için iddiasız bir maç haline getirmek istediler bildiğin. halbuki gs ile fb arasında o kadar büyük bir güç farkı yoktu bile. en azından lig maçında 1 puan alabilirlerdi iç sahadaki gibi. halbuki fener psikolojik olarak geriledikçe gs de psikolojik ve motivasyon olarak kuvvetlendi. fb zayıf ve kaçak bir imaj çizdi. mart ayındaki fb mart ayındaki gs ile kafa kafaya oynardı ama nisan-mayıs fb'si gs karşısında ezilecek duruma düştü. bunu da fener kendi kendine yaptı. bu sezonun fener'ini resmen klinik vaka olarak oturup incelemek lazım. gerçekten olacak iş değil.
  • 2024-2025 sezonunda bu ligde devam edecekse önemli kararlar alması gereken kulübüm.

öncelikle avrupa kupası maçlarına önem vermeyip ilk 2 maçta elenmeliyiz, süper ligde rekor puanla şampuan olacak takım biraz çaba harcasın... uefa puanı zerre umrumuzda olmamalı. türkiye kupası maçlarına da yine as takımla çıkmayıp elenmeliyiz.

tff seçiminde fenerbahçe'ye hizmet edecek, kim ne derse desin utanmadan sıkılmadan her şeyi yapabilecek bir tff başkanı seçtirmeliyiz. tek şartımız bylokçu olmasın...

tek kulvarda, gerekirse ligi bitirtmeyiz savaşsa savaş diyecek, yönetim kurulu üyeleriyle sonuç odaklı bir strateji izlemeliyiz.
  • emre malok ve erkan engin'in var hekemi olmadığı son 3 maçta 4 puan kaybetti.

ayrıca, haftalardır yabancı hakem diye ağlayan fenerbahçe. ( ki bu uğurda süper kupa finalinede çıkmayıp, rakibine kupa hediye etti.)

var'da yabancı hakemler olduğundan beri, penaltı alamıyor…

yabancı hakemlerden önce, dünyada bu konu özelinde rekora koşuyordu.
  • yukarıda galatasaray hakemler tarafından itildi, nasıl olsa bylockcu başkan onlari şampiyon yapacak doyen ve gerçeği görmekten aciz arkadaşlar için o bylockçunun başlığına aylar önce yazdığım entry

--- spoiler ---

kendisi birilerinin piyonudur. bunun aksini iddia edecek kimse yok aramızda.
    ama buraya gelip federasyon zaten galatasaray diye algı yapanlara da cevap vermek elzem oldu.
    buradan sonraki kısmı halihazırda galatasaray başlığındaki bir girdimden alıntıyorum.

- - - ..............- - -

bu başlık altında nice koçyiğitler, nice civcivler salladı ve sallamaya da devam ediyor. haklı oldukları yerler olabilir kendilerince ama haksızlık ettikleri çok büyük bir durum var.

"bu kulüp kollanıyor federasyonun içine galatasaray işlemiş" diyenler 1980 sonrası federasyon başkanlığı yapan isimlerin içinden galatasaray'la iltisaklı ya da organik bağı olan üç kişi var o da 1987'de başkanlık yapan ali uras ve galatasaray kongre delegeliği bulunan levent bıçakçı ve son olarak yine delege olan mehmet büyükekşi
    ek not haluk ulusoy'un 2018 yılı itibariyle üyelik kazandığı bilgisi var nette öncesine dair delge ya da üye olduğu bilgisi olan varsa ekleyebilirim.

sonra yine aynı dönemden itibaren bakıyorum bir zamanlar beşiktaş'ın yönetim kurulu üyesi mustafa kemal ulusu , hüsnü güreli , kongre üyesi hasan doğan, kulüp başkanı yıldırım demirören tff başkanlığı yapmış

fenerbahçe ile iltisaklı kimler var diye bakıyorum;
    fenerbahçe'de yöneticilik yapmış abdullah kiğılı, mahmut özgener , servet yardımcı ve tabii ki nihat özdemir

ekleme editi mehmet ali aydınlar'ı unutmuşum

bakın bunlar bazılarının söylediği üzere galatasaray'ın birileri tarafından parlatıldığı(!) 1980 yılından sonraki dönemlerden günümüze başkanlık yapmış isimler

hele bir de başkanvekillerine bakalım

dillerinden düşürmedikleri haluk ulusoy dönemlerinin asbaşkanı ve o dönemlerin en etkili ismi fenerbahçe camiası tarafından iyi bilinen, kongre delegesi ata aksu
    son döneminde de yerini beşiktaşlı affan keçeci'ye bırakmış.

sonrasında uzunca bir süre mahmut özgener hükümdarlığı var.

pambukören'e haşmetmeapları oyuncak olarak federasyonu verdiğinde yanındaki isimler nihat özdemir, servet yardımcı...

aynı dönemlerde lütfi arıboğan ve ali dürüst de dönemsel olarak görev ifa etmişler.
    fakat bakarsanız ali dürüst ve lütfi arıboğan türk futbolunu katleden, galatasaray'ı kollayan isimler olarak görülüp sözlükte bile sayfalarca sövülmüş isimler. ama yukarıdaki diğer isimlerin başlıklarına bakarsanız entry sayısının bu isimlerin başlıklarının yarısı bile olmadığını görürsünüz.

ayrıntılı bilgi için federasyon sayfasına bakabilirsiniz

mhk kısmına gelirsek
    bir dönem beşiktaş kaptanlığı yapmış zekeriya alp'in iki kez başkanlık yapması haricinde bu kurum başkanlarının kulüplerle organik bağ ilgisini bulamadım.

ben bu bilgilere basit bir aramayla sözlük-vikipedia- tff.org üzerinden ulaştım. bütün bu isimlerin hangi kulüpler üzerinde yoğunlaştığını ve nasıl bir ilişki ağı oluşturduğunu ise kişisel yorumlarınıza bırakıyorum.

şimdi gelelim esas meseleye . 1980 sonrası 43 yılda futbol dünyasındaki isimler ve 3 büyükler ile olan görünen/ organik bağları bu şekilde. bütün bunlara rağmen oluşturulan algı ne?
    galatasaray federasyonu ele geçirmiş durumda!

ulan kazara galatasaray'ın bir yöneticisi ya da eski kulüp başkanı yıllarca federasyon başkanlığı yapsaydı neler diyecektiniz acaba?

lafın kısası algınızı sikeyim , fanatik kafanıza sıçayım.

- - - ..............- - -

eyyorlamam bu kadar!
    --- spoiler ---

fanatikleri koru körüne akp'li olan dayilardan farksız kulüp. ali koç hep dış mihraklar diye diye yiyor sizi...
  • ismail kartal seçimi muhafazakar olmasından dolayı bize bir faydası olur düşüncesiyle hoca yapıldı. yetersizliği görülmedi. avrupa'da fark yediği maçta gönderilmesi gerekirken bir umut tutuldu. ligden çekilelim diye kongre üyelerini topladığı süreçte bir heyecanla gittim. başkanın konuşmasını dinlerken şunu fark ettim. kaçacak şampiyonluğa ve başarısızlığa kılıf uydurmak için bizi oraya çağırdığını anladım.

artık yeni bir üçünü yıl gerekli takım için.
  • ali koç dış mihraklar diye yemiyor, olayı siyasi arenaya çekti zaten. yerel seçimden önce takımı ligden çekerim diye gözdağı verdi ve ıstakoz partisinin sandığa gömülmesinde etken oldu.

son basın toplantısında fetönün siyasi ayağı ankaraya yol yapmış, gidip geliyor bizi şikayet ediyor, karanlık odaklar elini yeşil sahalardan çeksin dedi.

cin con taraftarları fanatikliğin gerektirdiği şekilde takımınızı savunmanız normal bizim işimiz sadece federasyonla değil, siz şampiyonluğunuzu kutlamaya başlayın, tebrik ederiz.

bizim daha önemli işlerimiz var, mustafa kemal atatürkün bize emanet ettiği cumhuriyet değerleri için mücadele etmek gibi.

mustafa kemalin askerleriyiz.
hesabın var mı? giriş yap