• ekşiden mi okudum bulamadım, korunmasız seks düşkünü ekşici beyler yaklaşın yamacıma.
    durum şöyle spermlerin belirli sıcaklıktan sonra kalitesi düşüyor işe yaramaz oluyorlarmış peki bu neden bize gerekiyor şöyle ki korunmasız sekste boşalmasanız bile hamilelik riski olduğu için sperm kalitenizi düşürüp öldürürseniz avantajlı sayılırsınız bunun için illa ki hazırlanırken duşa giriyoruz duşun sıcaklığını biraz arttırın testis bölgesini biraz daha sıcakta duş alın aman dikkat edin sağlığınızla oynamayın bunu yaparken, neyse o gecelik riski biraz olsun azaltmış olursunuz.
    not duşta ve sevişirken beni hatırlarmayın lütfen.
  • dünyanın en büyük ikinci nadir toprak elementi rezervini keşfetmişiz seçime 1 ay kala. ay ben heyecan yaptım! tüm ışıkları mı açıcaz, kombiyi köküne kadar mı harlıcaz? ne yapalım bu bilgiden sonra vatandaş olarak biz?
  • insan gözü neden sadece kahverengi, yeşil ve mavi renklerde olabilir?

aşağıdaki metni seslendirip video haline getirdim. izleyip destek olmak için link :)

insan gözünde oluşabilecek diğer renk kombinasyonları da tamamen bu sorunun şaşırtıcı cevabıyla bağlantılı.

göze rengini veren yapının adı iristir. iris, iki katmandan oluşur, melanin pigmenti içeren arkadaki katman ve stroma adı verilen öndeki kalın katman. bu öndeki katman da melanin pigmenti içerir ancak bazen içermez ya da çok az içerir.

stroma adı verilen katman yoğun miktarda melanin pigmenti içerdiğinde gözümüz kahverengi görünür çünkü melaninin rengi kahverengidir, hiç melanin pigmenti içermediğinde ise gözümüz mavi görünür. ancak bu, pigmentin mavi olmasından kaynaklanmaz, tıpkı gökyüzünün mavi gözükmesi gibi, ışığın o katmanda çok fazla kırılıp dağılması yüzünden böyle görünür.

yeşil renkli göz oluşması için ise melanin pigmentinin çok yoğun olması ya da hiç olmaması yerine az yoğunlukta olması sonucu oluşur, mavi rengin içine bal rengi gibi bir renk karışması sonucu göz yeşil görünür.

peki albino insanlarda görülen kırmızı göz nasıl oluşur?

albino insanlarda hiç melanin pigmenti bulunmaz, irisin ne ön ne arka katmanında hiç pigment yoktur. bu da irisi ışığa karşı aşırı geçirgen hale getirir, gözün içine giren çok fazla miktarda ışık, o kişinin gözündeki kan damarlarına çarpıp gözün kırmızı görünmesine neden olur. ayrıca bu durum fotoğraf makinesinin flaşı patladığında kırmızı göz denilen durumun oluşmasına da neden olur.

irisin pigment yoğunluğu zamanla değişebilir, yani ben küçükken mavi gözlüymüşüm diyen kişiler aslında yalan söylemiyorlar. sadece küçükken gözlerinde az miktarda melanin pigmenti vardı ve gözleri mavi görünüyordu, ancak zamanla bu pigmentler arttı ve gözleri kahverengi görünmeye başladı.

ayrıca gözlerinin kışın mavi yazın yeşil olduğunu iddia eden kişiler de yalan söylemiyorlar. gözlerindeki az miktarda bulunan melanin pigmenti tıpkı yazın güneşe çıkıp bronzlaşmamız gibi yazın daha koyu hale gelip gözlerinin farklı renkte görünmesine yol açıyor.

metnin kaynağı
  • air force one'ın -yani amerikan başkanının uçağının- toplam kalkış sayısı, toplam iniş sayısından 1 fazladır. uçak yere hiç inmedi mi? havada mı patladı? teknik olarak yere inmediği için mi iniş sayılmadı? hiçbiri değil.

37. amerikan başkanı richard nixon, başkanlığının birinci döneminin sonundayken watergate* patlak verir. skandalın ortaya çıkmasının üzerinden birkaç ay geçmişken 1972 seçimlerinde nixon amerikayı adeta kırmızıya boyar, buldozer gibi ezip geçerek tekrar başkan seçilir, tabii başına geleceklerden habersizdir. sonraki yıllarda olayların daha da büyümesiyle 8 ağustos 1974'te istifa eder, 9 ağustos 1974'te gerald ford başkanlık yeminini eder ve başkan olur.

yalnız burada birkaç detay var.
    1) amerikan başkanı, yemin ettiği andan itibaren başkandır.
    2) air force one, çağrı kodu* değildir, yalnızca bir takma addır.

peki bunlar ne demek oluyor? nixon, 9 ağustos günü evine dönmek için uçağa bindiğinde hala başkan olduğu için bindiği uçak air force one, çağrı kodu sam 27000'dir fakat uçak havadayken ford yemin ettiğinden ötürü uçak yere indiğinde sadece sam 27000'dir, air force one değildir. bu yüzden air force one adıyla iniş sayısı bir eksik kalmıştır.

amerikan tarihiyle ilgileniyorsanız son cümlemi okuduğunuz gibi aklınıza başka bir soru geldi biliyorum. nixon'ın başkanlığı mecazi anlamda öldü fakat kennedy gerçekten ölmüştü ve cenazesi de uçakla taşınmıştı. başkanı taşıyan uçak air force one ise ama başkan ölüyse ne olur?

orada da şöyle bir olay yaşanıyor. başkan yardımcısı lyndon b. johnson uçak havalanmadan uçağın içinde yemin ediyor. böylece uçak air force one olarak havalanıyor ve iniyor.

bu arada nixon ve kennedy olaylarındaki air force one'lar aynı uçaklar değiller, kennedy'yi taşıyan uçak sam 26000.

not: watergate ve 1972-1974 arası yaşananlar başka bir entrynin konusu.
  • utanıp yüzü kızaran tek canlının insan olması. diğer hiçbir hayvan da böyle bir durum yokmuş. kürkleri olup biz göremediğimiz için de değil hani, baya baya kızaramıyorlar.

darwin kızarmak hususunda "the most peculiar and most-human of all expression" demiş. mark twain ise "man is the only animal that blushes. or needs to." demiştir.

kaynak

tabii insan yüzü kızarabilen tek tür olsa da türün her bir üyesinin bu özelliği taşıdığını söyleyemeyiz. bunu ülkemizde gözlemlemek mümkün. tabii bu bireylerin utanamadıkları için mi yoksa kızaramadıkları için mi bu durumda oldukları başka bir araştırma konusu.
  • 1887 yılında kansas'ın argonia şehrinde birkaç erkekten oluşan bir grup, kadınları küçük düşürmek ve politika heveslerini kırmak için kaybetmesine kesin gözüyle baktıkları aktivist susanna salter'ın ismini belediye başkanlığı aday listesine eklerler.

susanna'nın bile kendi adaylığından seçim gününe kadar haberi olmaz çünkü kurallar gereği adaylar seçim gününden önce kamuya açıklanmak zorunda değildir. seçim günü adaylığını öğrendiğinde şayet seçilirse görevi kabul edeceğini beyan eder. bunun üzerine yeşilaycı akımı destekleyen hristiyan kadınlar birliği o zamana kadar destekledikleri adayları yerine susanna'yı destekleyeceklerini açıklar ve toplu halde ona oy verirler. cumhuriyetçi parti'nin yerel yöneticisinin evine delege gönderdiği susanna onlarla anlaşıp onların da oylarını alınca, üçte ikilik bir çoğunlukla belediye başkanı seçilir.

böylece susanna'nın bir şakayla başlayan politika macerası onun abd'nin ilk kadın belediye başkanı olmasıyla sonuçlanır.

kaynak
  • roma imparatorluğunda yeni doğmuş bebekleri aileye kabul etmeyip kapının önüne bırakmak oldukça sıradan bir olaydı. fakirlik ya da vasiyetin bölünmemesi temel kaygılardı.

imparator neronun, annesi agrippayı öldürdürmesinden sonra birisi, bebeğini üzerinde "ananı boğazlamandan korktuğum için seni yetiştirmiyorum" yazılı bir tabelayla meydana bırakmıştı.
  • toplumların tarihinin, sınıf mücadelelerinin tarihi olduğunu öğrenmek.
  • haşemanın açılımı hakiki şeriat mayosuymuş hshdhddhhdhd
  • farkında olmak , icinde bulundugun her durumun farkinda olabilirsen herseyi kontrol edebilirsin ama ogrenebilmek cok zordur. tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap