• rusyada kaldığım evde piyano vardı. sanki çalıyormuş gibi yapar mal mal oynardım. bi gün apartman sakinlerinden bi rus, sanırım üst kat olması lazım, "uygun fiyatlı kurslar var istersen git"demişti. bi daha çalmadım :-/
  • fazıl say olduğunu sanan bir yazar beyanı. bir enstrüman öğrenilirken dünyadaki en rahatsız edici sesleri çıkarırsınız ama bunu siz fark etmezsiniz.
    ayrıca istediğiniz kadar güzel çalın yine de herkes her sesi sevmek zorunda değil.

ek olarak: ben klasik müzik konserlerine gitmiş, yakın çevresinde piyano çalan arkadaşları olan ve onları saatlerce dinlemiş bir insanım. yine de evimde sessizliğe gömülüp bir şeyler karalamaya çalışırken değil piyano sesi, yeryüzündeki en güzel ses neyse onu getirin beni rahatsız eder. yalnızca kafamın sesine odaklanmak zorundayım zira.
    durduk yere dürzü de olduk.

ikinci ek olarak: insanların hastalıkları, rahatsızlıkları da olabilir. olamaz mı? mesela otizm diye bir hastalık var. duydun mu sayın piyanist yazar kardeş. bu çocuklar bazen bazı seslere aşırı duyarlı olabiliyorlar. senin, benim, bizim kulağımıza hoş gelen sesler, onun beynine çivi batar gibi batıyor. bu yüzden atak geçiriyor. sersemliyor. kafasını duvarlara vuruyor. gördüm. şahit oldum.
    bunun gibi bambaşka hastalıklar olabilir. yaşlı olabilir. gece boyu acı içinde kıvranıp gündüz uyumak zorunda kalıyor olabilir. doktordur, hemşiredir, askerdir, gece boyu nöbet tutmuştur, şofördür iki gün ve gecedir direksiyondadır, gündüz şöyle birkaç saat kafasını vurup dinlenmek istiyor olabilir. olabilir. olabilir. sen sanatçıyım herkes el pençe divan duracak diyorsun ama o öyle değil. valla değil. sen piyano sesi ruhun gıdası de, öteki kuran sesi, beriki kedi sesi, bir başkası zurna sesi. olur mu öyle sanatçı kardeş. hiç olur mu.
  • çalındığı saate bağlı olarak gayet de rahatsız olunabilir. kimse sizin bas titreşimlerinizi duymak zorunda değil.
  • kendime profesyonel müzisyen diyemem ama iyi-kötü sahne yapıp para kazanan, alaylı bir müzisyen olarak hak verdiğim komşudur.

kimse kimsenin sesini çekmek zorunda değil, bunu anlayın lütfen. dinlemek istemeyen insanın kulağı için piyanoda çalınan bir sonatla komşu çocuğunun çıkardığı gürültü çok da farklı şeyler değil. "ama ben sanat yapıyorum" tamam da o insan senden bunu istedi mi? sizin rahatsız olduğunuz çocuk gürültüsü de o insan için "ne güzel çocuk cıvıltıları, içim kıpır kıpır oluyor" seviyesinde belki, ne bileceksin? sonu gelir mi böyle?

şehir hayatında, apartmanlarda yaşıyoruz ne yazık ki. ben de istiyorum sahnede çalarcasına 500 wattlık amplifikatörü kökleyeyim de öyle bas gitar çalışayım ama olur mu? olmaz. tabii ki dijital piyano akustiğin tadını vermez ama bu komşunuzun meselesi değil açıkçası. özellikle de egzersiz için saatlerce aynı şeyleri çalan, sadece gam ya da akor döngüsü çalışan müzisyeni dinlemek gerçekten eziyet, kimse bunları çekmek zorunda değil.

apartmanda yaşıyorsanız ne yazık ki o dijital piyanoyla, hatta mümkünse kulaklıkla çalışacaksınız. isterseniz dünyanın en büyük piyano virtüözü olun, insanları evlerinde istemedikleri bir sese maruz bırakma hakkına sahip değilsiniz.
  • apartmanda komşuya giden her ses rahatsız edicidir. isterse fazıl say komşum olsun.

fakat bu gibi aktiviteleri yapmak isteyenler mecburen ses çıkaracaklar, komşuların da iyi niyet ve anlayış ölçüsünde bunu tolere etmeleri gerekir. sonuçta bunu çalmak isteyen herkes müstakil ev tutamıyor.

benim komşum mesela elektro-gitar çalıyor. nasıl çaldığından bağımsız, ki kendini geliştirdi baya, gündüz saatlerinde 1-2 saat çalışıyor. pek şikayetçi değilim. ama daha da uzmanlaşmak istiyorsa kulaklığıyla çalışsın, öyle bir imkanı olmayan bir alet çalıyorsa da gitsin stüdyo tutsun bir zahmet.
  • apartmanda yaşayan köylüleri hiç sevmedim. bu da piyano sahibi bir köylü.

kulağı olan herkes, istemediği anlarda gelen sesten rahatsız olur. herkes. ne sesi olduğu da önemli değil düşünce yoksunu köylüler.
  • almanya'da olsa asla şikayete gelmeyecek komşudur. pazarları tüm gün, hafta içi 19'dan sonra direkt polis gelir.
  • müzik sesi kutsal değildir, herkes sanatınıza iştirak etmek istemeyebilir.
  • orta pedaldan haberi olmayan "beni rahatsız edersen darp ederim" diyen ortaçağ kafasında bir yazarca savunulan.

biraz araştırma yapılırsa duvar piyanosunda orta pedalın bütün sesi nasıl sikip attığı görülebilir.

ben millet rahatsız olmasın diye bütün tuşe kontrolünü ve alacağım hazzı gözardı edip pedala basarak çalışacağım, adam yine tatmin olmayıp şikayet edecek, darp edecek, yok arkadaş.

siz isteseniz de istemeseniz de bu ülkenin insanı sanatını da bilimini de yapacak. siz de ya şikayet edecek, ya da ucuz çözümlerle başınızı belaya sokup hiç birşey elde etmeyerek öyle kalacaksınız.

edit:imla

edit 2: evet kız düşürmek için yazdım. piyaniste direk veriyorlar çünkü. hava atıyorum bununlan. zar zor aldığım piyanoyla aristokratçılık oynuyorum evet. evvvet orta pedal!
  • 2 hafta kadar annemin arkadasının kızının evinde kaldım. kız müzik öğretmenliği okuyordu. yan pedal zırt pedal tvden yüksek ses çıkmıyordu piyanodan ve şikayete geldiler. olaya dahil olmadım kızcağız o soğukta okula gidip çalışmaya devam etti.
    ertesi gün işten geç çıktım ve bulaşık yıkamamdan rahatsız olmuş aynı dana. saat 9 lan hayvan. bulaşık da mı yıkamayalım diyip cırladım. aynı zamanda avukat olduğumu bir daha bu kapıyı böyle saçma sebeplerle çalarsa sonuçlarına katlanacağını söyledim.sonuç mu? kızcağız rahatlıkla piyano çalıyor.ben de avukat falan değilim ama böyle davarlara ses çıkarmadıkça şımarıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap