• rolex’in en kult modelidir.

submariner ozellikle son birkac senedir iyice hype haline gelse de, diver olarak oldukca siradan bir modeldir ve bence wrist presence’i olarak rakiplerine gore vasat. rakip firmalar gercekten cok iyi alternatifler cikarmis durumda, rolex’in de zaten gercek diver’i benim de favorim olan sea-dweller’dir.

datejust ise gercekten baska markalarda bence muadili olmayan, ozel bir saat. hem cok dressy hem de bir spor saati saglamliginda. ilk ya da tek rolex’ini alacaklar icin ilk tercih olmali bana kalirsa. hem vintage 1601 modeli, hem modern 36 ve 41mm modellerini kullandim. 41mm ve jubilee bileklikli modelini ap royal oak’a bile rahatlikla tercih ederim.
  • saatçim geçen gün arayıp uygun bir rolex datejust var dedi. abi kaçırma, fiyat uygun falan. uygun dediği fiyat 19500 $. ben galiba piyasadan iyice koptum. yarışmacı arkadaşlara başarılar.
  • markanın en bilinir modellerinden birisidir. eskimez modası geçmez. özellikle jubile bilezikli olanları tercih edilmeli.

eğer ilk saatinizi alacaksanız hiç düşünmeden bu modelden başlamanızı tavsiye ederim. ileri zamanlarda sky-dweller, gmt, daytona gibi modellerine geçiş yaparsınız.
  • datejust mavi kadranlı fluted bezel (yivli çerçeve) versiyonunu joe biden takmasaydı iyiydi.

durduk yerde saatin fiyatını artırdı bu hareket.

güzel ve şık bir saattir. gri olanı da mavi olanı da iyidir. severim.

çelik kasa, jubilee kayış, fluted bezel.
  • ama bir daytona değil.
  • datejust 2 modeli ile datejust 41 ile arasında çok kaldığım, ancak datejust 2’nin 2016’da discontinued olması ve biraz daha iri bir görüntüsü olması sebebiyle tercih ettiğim modelidir. görüşler farklı bu konuda. her ikisinin de sevdalısı çok. datejust 2 de 41 inc olmasına rağmen bezeli ve saat çizgileri daha kalın. daha sportif bir datejust. ilerde koleksiyon için aranacak hale gelebilir. sonuç olarak sportif bir çizgi kazandırılmaya çalışılan datejust 2 41 inc olarak 2009 ve 2016 yılları arasında üretilmiş. sonra tekrar daha dress watch kıvamında olan datejust 41 üretilmeye başlanmış.

datejust 41 altın bezeli daha az keskin, saat kolları daha uzun, saat çizgileri (markerlar) daha ince. geleneksel rolex datejust çizgisine bir dönüş var. 2016 itibariyle başlamış. içindeki mekanizma 70 saatlik rezerv sunuyor. 3235 olarak adlandırılıyor.

datejust 2 ise daha bulky, 2009 itibariyle saatlerdeki büyüme ve sportif havaya göz kırpan hem takımla hem spor kullanıma uygun olarak üretilen bir saat. az da olsa geleneksel çizginin dışına çıktığı için bazı muhafazakar rolexçiler tarafından beğenilmemiş, rolex’in ezber bozan hareketlerinden biri olarak görülüyor. 2016 itibariyle son bulmuş. (piyasada 2017 mağaza çıkışlılar da mevcut). ikinci el piyasasında bunu kovalayan bir kesim oluşmuş bile, maskülen bir yapısı var. daha iri duruyor kolda. 48 saatlik güç rezervi sunan bir mekanizması var. ayrıca darbe emici bir sistemi de var diğer datejustlarda olmayan, bunun da sportif yönü sebebiyle konulduğu düşünülüyor. ilk görsel daha kaslı olan datejust 2, ikincisi daha yeni ve ince hatlara sahip olan datejust 41.

görsel
    görsel

benim tercihim daha az üretilmiş ve sportif duruşu daha kuvvetli olan datejust 2’den yana.
  • wishlistlerin en tepesinde duran bir "klasik".

bir de afilli reklam yapmışlar ki... insanın duygulariyla oynuyor.

https://www.rolex.com/…r/watches/lady-datejust.html
  • dün yetkili satıcıda 126300 siyah kadranlı modelini gördüğüm ve kafamdaki suları bulandıran en sade datejust varyanttıdır.
  • kasa çapı, kordon, bezel, kadran vb bir çok parçası özelleştirilerek farklı kombinasyonlar üretilebilen şahsi fikrimce rolex'in en günlük ve kullanışlı saati. iş dünyası için bir başarı ve pozisyon nişanesidir.

erkekler için en klasik versiyonu şüphesiz rolex datejust 41 blue dial fluted bezel'dir.
  • şahsen rolex'in en beğendiğim modeli. ilerde bir gün rolex alacak kadar param olursa, o rolex modeli datejust'tir.
hesabın var mı? giriş yap