• yakında, yüzüklerin efendisi ile bir efsane konumuna yükselecek olan peter jackson'ın ilk çalışmalarından. uzaylılar galaksiler arası bir fast-food zinciri için gözlerini dünyaya dikip girişimci bir ruhla adım atarlar. hepsi birbirinden tuhaf ve beyinsiz kahramanlarımız da buna engel olmaya çalışır. yarılan kafalar, yırtılmayla ortalığa saçılan beyinler, kan, kusmuk ve eşi benzeri olmayan bir eğlence. testereli adamın uzaylılardan birinin başından girip bacak arasından çıktığı sahne için bile izlenebilir.
  • sarki icinde en güzel kullanimlarindan * biri u2nun one sarkisindadir...

did i disappoint you?
    or leave a bad taste in your mouth?
    you act like you never had love
    and you want me to go without
  • peter jackson'ın uzun metrajlı ilk filmi. okuldan arkadaşlarını, konuyu komşuyu toplamış, hepsini karın tokluğuna çalıştırmış.

gitmiş steadicam'ler, tahtadan şaryo'lar yapmış. malikanenin, 5 metrelik replikasını dikip patlatmış (kafayı perspektifle bozduğu ilk zamanlar). son olarak, kusmuğa benzeyebilecek malzemeler üzerinde çalışmış. yaz kızım, bunlar: yoğurt, yeşil gıda boyası ve müslidir. bir tabağa dök, üçünü kar; uzaylı kusmuğu senindir.

çocukluğundan beri sinemayla haşır neşir, yoktan var etmeye meyilli (tövbe de gız) sevgili peter jackson, yıllarca uğraştığı halde bombok bir iş de çıkarabilirdi.

(...çıkarmamış...)

--- spoiler ---

uzaylı adam, "eğer, insan etli fast food'umuzun tadı beğenilirse, zengin olacağız. çünkü, etin geldiği yerde, dört milyar insan daha var." diyor. evet, dört milyar diyor. ben altıda saymayı bıraktıydım en son.

velev ki insan etinin geldiği yerde, bundan çok var. ben sanmıyorum ki sinüsleri iltihapla dolmuş bir adamla, kışın bile saçları ıslak halde dışarı çıkıp beyni ağrımadan o haftayı geçirebilen bir insanın etindeki tat aynı olsun. benim etim karttır misal. bir tek avuç içim konusunda şaibeler var. onun için de cesedimi çiğnemeniz gerekir...

mavi gömlek ve pantuldan oluşan uzaylı gizlenme kombinasyonunu, çok mantıklı buldum. sokakta, mavi gömlek ve kot pantolonla yürüyen bir adam görsem, göremem. çünkü, bakıp geçerim. dikkat etmem. o adam, mavileri kullanarak, kamufle olmayı seçmiştir. insan etinden fast food yapma gayesiyle dünyamızı ziyaret etmiş tatlı uzaylı dostlarımız, gerçekten de biz giderken dönüyorlarmış. mavi gömlek, kot pantolon he mi? vay be. ben düşünemezdim. benim uzaylım, highlighter basmaktan disko topuna dönmüş birine benzerdi.

biz eşi dostu toplayıp "gelin film çekiyoz" desek, oyunculuklar miss tiki esmerke seviyesinden bi tık yukarıya çıkamaz. asjdjdkddd adamlar, hatta peter jackson'ın kendi dahil, saçmalık derecesinde güzel bir oyunculuk sergilemişler.
    --- spoiler ---
  • peter jackson'ın çıraklık döneminde gerilla tarzı çekmiş olduğu kült aksiyon/bilimkurgu filmi. oldukça düşük bir bütçeyle çekilmiştir. filmin kendisi fakirdir ama gönlü zengindir dibine kadar eğlendirir insanı. her detayıyla absürtlüğün nirvanasını yaşatır izleyicisine.

canı sıkılanlara ilaç niyetine tavsiye edilir.
  • ilk kult filmler zivesinin ilk filmi olarak tarihe gecmis bir film. 'miike de neymis' dedirtecek kadar igrenc anlara sahipmis hakikaten.
  • izlerken kahkahalardan mahalleliyi uyandırdığımız film.olası sözlük film izleme zirvelerinde muhakkak izlenmesi gerektiğini düşündüğüm iğrençlik abidesi,kahkaha makinesi film.

aslında insanın anlatası geliyor "aabi herifin kafası yarıldı,adam beyinciğini gerisin geriye kafasına soktu,sonrada düşmesin diye kemerle bağladı" diye bütün süpper aksiyonları filmdeki.ama filmi izleme şerefine nail olamamışların zevkini kaçırmamak için kendimi zorlada olsa tutuyorum.

izlediğim en komik filmlerden birisi.sağlam bir mideniz varsa kesinlikle biryerlerden* edinin diyorum.
  • ciddi ciddi bir uzay filmi yapacağım deyip, içinde ki saçmalıklarla kopartan filmlerin aksine; komedi amacıyla yapılıp, acayipte eğlendiren bir bilimkurgu filmi..
    sinema tarihinde görebileceğimiz en aptal uzaylılar ve bir o kadar aptal, herbiri birbirinde garip insanın; yeşil yeşil kusmuklar, parçalanmış beyin, beyincik ve diğer vücut parçacıklarıyla dolu maceralarının anlatıldığı, seyrettiğim en komik filmlerden biri.. eğlenceli birşeyler seyretmek isteyenlere tavsiye edilir..
  • şahane-i zat peter jackson, behlül'den çılgınsın men lafını hakeder bu filmde. braindead filmi de bi o kadar sevilir ama bu filmin amatör ruhu, komün havası ve o ince detaycılığı beni daha çok eğlendirir. beatnikleri, yahnileri, kozalakları, bazukaları, ameliyatları vb. ile tam bir kült klasik.
  • olması gerektiği gibi olan uzaylı filmi.
  • queensland sansür kurulu'nun kendini feshettiği doksanlı yıllara kadar avustralya'nın bu eyaletinde yasaklı kalmış olan peter jackson yapımı komedi/bilimkurgu/korku filmi.
hesabın var mı? giriş yap