• --- spoiler ---

ben ne izledim az önce. money talks.
    --- spoiler ---
  • izledikten sonra yorum yapacağım. takipte kalın dostlar.
  • toplumsal kara deliklerden birine, kısa yoldan zengin olma tutkusunun girdabına kapılanlara ışık tutan bir film.
    'efendi dururken, piç erkek tercihi' yapan funda eryiğit'in performansı için bile izlenebilir.
  • hakan günday var işin içinde…
    ne bekliyorsunuz aq?
  • hakan günday'ın kaleme aldığı uysallar dizisi tecrübesinden sonra pek bir beklentim yoktu ve öyle de oldu. bir babanın oğluna öğüt vermesi tadında mesaj içeren filmler keyif vermiyor bana. derinlik yok, müzikler alakasız. doğanın güzelliği ve funda eryiğit'in oyunculuğu dışında pek bir şey göremedim açıkçası.

puanım: 5/10
  • başrolde erkan baş oynuyor. iyi bari, hazine yardımı alamıyordu zaten böyle güzel olmuş.
  • kıvançın içinden the shining çıkarttığı film.

(bkz: çekiç var kürek var ne baktın)
  • bu filme kötü dersek ah belinda'nın yeni çekimi ve benzerlerine ne dicez acaba? bence kötü değil ama yine bence eksik kalan ve bu yüzden beni dürten bazı tarafları var. mesela “dizi yapımcıları film çekmese keşke de sinemayı hep sinemacılar* mı yapsa acaba*” diye düşünmüyor değilim son zamanlarda. (bana sormicaklar, farkındayım) bunu da spoi kısmına eklemem lazım çünkü konuyla ilgili

sonrası spoiler olabilir istemeyen bakmasın

şimdi, filmi genel olarak beğendim o ok. ve kıvanç'ın karakteri merkezliymiş bu senaryo, hadi anladık ama bu adamın bir karısı var ve de funda eryiğit'e oynatmışsın bu rolü. ve sonda görüyoruz ki kadın ne kadar hayati bir şeyi yapan kişiymiş, katalizör gibi olmuş bir anlamda bir sürü şeye. adamı ispiyonlayan kişiymiş ama bir iki bisikletle çıkma, geziye çıkma, kız arkadaşla konuşma gibi sahne dışında sanki bu kadar hayati bir şeyle uzaktan yakından alakası olmayan sadece bir kadın karakter gibi bu kadın. biraz daha detaylandırıp güçlendirilemez miydi bu karakter? elinde böyle bir oyuncu da varken? ayrıca kadına giydirdikleri o korkunç boynuna kadar gelen pantolonlar, hele o iki kez giydiği tuhaf kazak? yazamasam çatlardım yani. kadının boynu, beli, boyu yok gibi olmuş, allahım nedeğnn?*

görüntüler güzel evet, sahneler. yalın'ın ruh hali ve yaptıklarıyla görüntü yönetmeni ve yönetmen çekimleri başarılı eşleştirmiş ok. peki kadın da buna dahil edilemez miydi? funda eryiğit abi elinizdeki oyuncu ya da başka karakterlerde de biraz bir detaylandırma ya da güçlendirme olmalıymış sanki. pek çok sahne uzuyor gibi hissettirmiş ya da uzatılmış gibi. gerilim hissi, gitgide yalın'ın panik hali yansıtılmış ok de. işte sadece yalın gibi olmuş. yavanlaştırıyor o da bir miktar.

işte bu yüzden dizi yapımcıları film yapmasa mı dedim çünkü dizi gibi yapıyorlar abi. bu film yine iyi çünkü onur saylak ve hakan günday var, yıllardır fikirleri var, bir şeyler üretiyor adamlar. ay yapım'ın şansı bu, valla kıvanç'ın da. ha kötü oynamıyor ama ben yüzünü artık çok bildiğimiz için herhalde hep çok kıvanç görüyorum onu. yine de en azından dizilerindeki kuzey havası pek yoktu burada. mesela o “yok ben bilmem avcılık” dediği sahne falan da, iyiydi ama işte dizi yapar gibi film yapıyorlar abicim ya. ah belinda'yı nasıl ne hale getirip batırmışlar işte. dizilerinde nasıl tek amaç kimi parlatmak istiyorlarsa onu öne çıkarmak için pr'ından her şeyine sadece ona çalışıyorlar, bu filmlerde de o hava var artık. bir süre sonra neredeyse yapılan tüm filmleri de dizilerine döndürecekler diye korkuyorum* bilemiyorum altan*

filmin sonu da daha filmi gibi çok fazla karamsar, hiçbir ümit vermeyen bir noktada durmuş yine. belki bunda farklı bir tercih, bir alternatif olur demiştim, aynı fikri tercih etmişler.

ayrıca funda, ablam hadi bu film yine iyi hoş da, yine ay yapım'la sanki senden başka kadın oyuncu yok gibi koştur koştur alperen duymaz'la çektiğin o film hepten bomboş çıkacak, hissediyorum* sırf şipçilere oynayan, sırf dizi modu gibi yani. ay yapım'ın hep parlatmaya çalıştığı kişilerdendi alperen de. oyunculuğu da kıvanç'tan kötü elbette yani şimdi fanları atlar muhtemelen hemen de.
    ayrıca, hadi bu filmin yine bir fikri, hikayesi var da, diğerine aşırı ön yargılıyım bu şartlarda fundakuşum be napim. her şey pr zaten artık. keşke daha farklı, güçlü hikayeler falan bir şeyler olsa. hep böyle ay yapım ya da ogm dizi tarzlı şeyler olmasa. bunu da bilemiyorum altan.

bir de mecburiyet falan mı var bu netsflişks'de, film başlar başlamaz sevişme sahnesi olması mı lazım nedir. son izlediğim iki filmde de aynı şey. bakıyorum hiç de olmazsa olmaz bir sahne değiller, sırf seyirci merak etsin diye mi nedir? işte dizi formatı sanki ya, hemen bir öpüşme sevişme olsun fanlar, izleyenler bir etkilensin falan gibi. off.

adettendir, 7,5'tan 8/10

aklıma gelen bir şeyler olursa editlerim belki tekrar.
  • uysallar rezaletinden sonra hakan günday'a bir şans daha vereyim dedim. hani adamın kafası değişik. şaşırtır belki diye ama... filmi 3 arkadaş izledik, daha doğrusu sabrettik. saçma sapan mantık yanlışları var senaryoda. bildiğin nuri bilge ceylan'a özenmişler. vaktinizi daha değerli şeylere harcayın derim.
  • filmin kötü bir mesajı yok, ama sondaki o vurucu finali verebilmek için izleyiciyi biraz süründürüyor. kısacası, belirli bir mesaj üzerine kurulu kopuk bir film diyebiliriz. sonunda da çok alışık olmadığımız bir manzara ile karşılaşmıyoruz. yaşadığımız bildiğimiz şeyler. o kadar kötü film arasında yine de fena değil 7/10
hesabın var mı? giriş yap