• kendi düğünümde garsonlardan "içecek ne alıdınız" sorusuna verdiğim yanıttı.hikaye kısaca şöyle yaşandı: "-ıcetea var mı?" dedim, biraz düşünüp arkadaşını* çağırdı. sonra o da sordu aynı soruyu "-ıcetea şeftali var mı" dedim yine. "-...var" dedi. sonra ikisi de kayboldular ortadan bir süre... ben yemeğimi bitirmek üzereyken bir bardak ve içerisinde ne olduğunu uzaktan kestirmenin zor olduğu bir içecekle göründü baş garson. açık çay renginde bir içecek ve onun içinde de meyve parçaları vardı elindeki bardağın . şaşırdım..ama herhalde yanlış anlayıp meyvesuyu getirdiler diye düşünüp içmeye başladım.. yok artık dedim içimden ama evet, evet! bu bildiğiniz açık şekersiz çayın içerisine şeftali parçaları atılarak oluşturulmuş bir soğuk çaydı. belli ki "-hayır yok maalesef" diyerek bana mahçup olmamak için kendi aralarında bulmuşlardı bu çözümü. ama işte öyle hoş bir düğün anısı olarak kaldı*
  • eskiden bunu içerek yaşamını sürdüren bi kız arkadaşım vardı. ne buluyon şunda valla anlamıyorum diye ezerdim garibi. ulan günlerden bir gün bende tanıştım bu içecekle.*ondan beridir bırakamıyorum arkadaş. kahvaltıda bile içer oldum o derece. hem hafif hem lezzetli. şimdi anlıyorum seni ex aşkım iceteacan ve bedbahtım. dön bana yeniden desem sanırım bi boka yaramaz. bunun da farkındayım. böhüü böhü.....
  • 1,5 litrelik versiyonu ile 330 ml kutu versiyonu arasında tat farkı olan içecek. kutu versiyonunun tadı daha güzel.
  • neden tea dendiğini anlamadığım, içmediğim ve içirmedigim, içecek sanılan şekerli su. içinde 1000 de 1 oranında çay vardı sanırım. zahmet edip atmışlar onuda. 1 bardağında da 10 - 15 arası küp şeker. afiyet olsun.

edit : kanıt
  • çok güzel jack daniel's taklidi yapıyor. zaten robdöşambrım da yok. puro yerine de sigara yakıyorum, kendimi zengin hissediyorum, ohh hayat bana güzel.
  • biraz daha demli olsa tadına doyum olmayacaktır.
  • su kadar yumuşak olan ve asla şişkinlik/bıkkınlık yapmayan içecek.

böbrek taşım hareket ederse bira ve su yerine bundan içeceğim...
  • ekşimiş viski.

(bkz: behzat ç. seni kalbime gömdüm)
  • iced tea olarak da bilinir. yaygınlaşması yakın tarihlere denk gelse de keşfi 100 yıl önce drama yakınlarında bir pomak köyünde olmuştur.
    soğuk ama yağışsız bir şubat gününde köy kahvesinin önünde açık hava keyfi yapıp çay içen ihtiyar heyetinin üzerine aniden dolu yağmaya başlamış, atik davranamayan yaşlılar çaylarını buz parçalarından koruyamamıştır. içeri kaçan grup kahveci raini efendi'ye daha fazla para kaptırmamak için buz parçaları dolu limonlu çaylarını içmeye devam etmişler, yepyeni bir lezzet keşfetmişlerdir.
  • tüm yaz içilen, yine baydırmayan içecek
hesabın var mı? giriş yap