• debe önetidi: birkaç arkadaş x’te #hashtag kampanyası başlatmayı teklif etti. nasıl bir tag kullanabiliriz peki? ben x'te yok gibiyim. sadece okuyorum, paylaşımım yok. takipçim yok. #mobileadalet nasıl olur? bir saat belirlesek ve burada bir hashtag belirleyip yardırsak mı acaba? arkadaşlar, favori basmanın, entry girmenin ötesine geçmeyelim mi?

türkiye’nin en önemli sorunlarından biridir.

kimse sesini çıkarmıyor kafayı yememek elde değil. sanki bütün bir ulus beyin felci geçirmiş. milyonlarca cep telefonu kullanıcısı hiçbir şey yokmuş gibi kendilerine dayatılan fiyatları ve utanç verici gb’ları zerre kadar dert etmiyor. 20 gb - 30 gb - 40 gb nedir? cep telefonları olmuş sinema. cep telefonları olmuş tv. cep telefonları olmuş gazete. video izlemek hayatın en ama en sıradan en basit, en önemsiz parçası haline gelmişken 20 gb nedir lan? 40 gb nedir? iki tane film izlesen zaten 10 gb bitiyor. bir tv programı izlesen 5 gb bitiyor.

hiçhiri doğru dürüst çekmiyor. hız desen beş para etmez. fiyatlar kol gibi. neden gündem olmuyor bu? biz turkcell, vodafone, türk telekom için mi yaşıyoruz? bu üç şirket kanımızı emiyorlar. hantal ve obez devlet kurumları gibi bir konuma gelmişler. hiçbir inovasyon yok. alt yapı yok. internet aşırı derecede pahalı. kimse bunlara ayar vermiyor. kimse bunlar oğlum siz napıyorsunuz demiyor. sorsan uzaya çıkıyoruz. sorsan dünyanın ilk bilmem kaç ekonomisindeyiz. adamlar istiyor ki tüm kazancımızı internete verelim. hediye ettikleri sikik 1 gb’lar 5 gb’ları da alsın götlerine soksunlar. nefes alıp veremeden bitiyor!

edit: entry çok fav alıyor, demek ki herkes dertli. tabii ki dertli. buradan serzenişte bulunmanın da pek bir yararı yok. x’te bir hashtag çalışması başlatılabilir. bu konu gerçekten büyük bir problem. sesimizi duyurmalıyız. cep telefonları artık nefes alıp vermek gibi, bir yerden bir yere yürümek gibi hayatın en zaruri ve en sıradan ihtiyacı haline gelmişken 3 - 5 gb’lık internet tarifelerine 400 lira - 600 lira ödemek, 10 gb ek pakete 250 lira falan vermek akıl kârı değil. bu düpedüz keriz yerine konulmak. dediğim gibi x'te bir kampanya başlatılabilir. kuzu kuzu olduğumuz için köklüyorlar bize.
  • hâlâ 10-15 gigabyte gibi 20 sene öncede kalan kota miktarlarını sattıkları yetmiyormuş gibi fiyatlarını da 300 liralara kadar çıkarmışlar. lan instagram reels'tan bir video açıyorsun herif hem 4k yapmış hem de hdr. sadece 1 videoda neredeyse 100 megabyte kota gidiyor. 15 gb neyime yetecek benim hiç mi utanmıyorsunuz? yüksek kotalı tarifeler 600 liradan başlıyor. yüksek dediğim de 30-40 gigabyte.

5 gigabyte kotalı tarife bile var sene olmuş 2024. reziller. en büyük rezaletse hâlâ istanbul'un göbeğinde çekmeyen mahalleler var. altyapı yatırımı diye bir şey yok.

edit: hâlâ 10 euro ucuzmuş diyenler var. lan tamam 10 euro'mu al ama karşılığında çağımıza uygun kota ver. 15 gigabyte nedir.
  • her ekonomik tartışmada fiyatı dövize çevirip ucuz diyenler hem sınırdışı edilsin hem de pasaportları iptal edilsin.
  • 2024 yılında hala sınırsız mobil internet diye bir olayın olmamasından (varsa da tabana yayılmamasından) dolayıdır. uzay çağındayız ama kota derdine düşüyoruz. sonra da almanya bizi kıskanıyormuş.
  • yani neyi düzelteyim; hz musa değil hz ibrahim, kızı değil oğlu. azrail değil cebrail, deve değil koç.

2000-2010 arası yazılı ve görsel medya aracılığıyla çeşmeden akan su kötülendi. yok depodan ölü hayvan çıkmış, yok tifo, dizanteri şu bu.
    sonuç? ortalama bir kişi ayda 4 damacana su tüketiyor. 4 kişilik bir aile ayda 10-15 damacana.
    sadece büyükşehirleri saysan, istanbul, ankara, izmir, adana, bursa vs. 30 milyon kişi. yarısı su alsa.
    60 milyon/ ay damacana. ki bu hesap çok gevşek. 3-5 milyar tl/ay.
    fabrikasıyla, dağıtımıyla vs apayrı bir sektör kuruldu. kimlerin ne rantı var mechul. kimse se demediki, chp belediyesi olsun, akp olsun; kardeşim çeşmeden içilebilir su akıtın!!!!
    vatandaşını müşteri gibi gören bir devlet! damacana suya mecbur bırakılmış halk. çeşmedeki suyu içemezsem, belediye niye var?
    sorgulamıyoruz bile! koyun da değiliz, sağılan inekleriz.
    araba alırken ötv, kdv vs vergi veriyorsun. her sene mtv veriyorsun.
    bu paralar niye toplanıyor? arabana yapılacak yol için. ama gittiğin yol için otoban için ayriyeten para veriyorsun.
    aynı şekilde ; iletişim sektörü de bizi sağılacak inek yapmış!!!
    denetim yok. sınır yok! kiralara sınır var ama yersen!
    yani neyi düzelteyim; hz musa değil hz ibrahim, kızı değil oğlu. azrail değil cebrail, deve değil koç.
  • fransa: aylık 9 euro. sınırsız mobil internet, sınırsız sms ve arama/konuşma. avrupa içi roaming ücreti yok.
    türkiye: aylık 400 lira, 20 gb internet. o da çekerse. hele yurtdışına çıkıp kullanım yaptıysan yandın.
  • kimsenin tepki göstermediği olay. kuş kadar kotalar kabullenilmiş.
  • 10 euro ucuz diyen arkadaşlara ithafen:

6 ay önce italya da kendime bir vodafone hat aldım hat ücreti 20 euro bir aylık verdiği kota 100gb bir sonraki ay tarife yenilemek için 8 euro ödedim.

şebeke 5g şehir torino merkezinde hız 650mbit civarındaydi. 10 euro ucuzmus diyene kafam girsin dolayısı ile adamlar hepimizi keriz silkeler gibi silkeliyor bizde eh iyi diyoruz.

sebekeler kötü hizlar düşük kotalar düşük fiyatlar yüksek sonuç itibari ile de herkes memnun sesini çıkaran az sayıda kişiye de 10 euro ucuzmus eheheh diye espri kasıyor aveller.
  • kesinlikle uçmuş fiyatlardır. en bu sene tarifem biterken çözüm olarak btkya yazdım.
    vodafone kullanıyorum.

tüketici şikayet btk adresinden aşağıdaki şikayet kaydını oluşturdum.
    --- spoiler ---

merhaba;

ilgili kurumda xxx xxx xx xx telefon numarası ile hizmet almaktayım. bu hizmetlere yaklaşık 4 yıl önce kayıt oldum. 1 yıldır da bir tarifeyi kullanıyorum ve tarifenin indirimli fiyatı bu ay son buluyor. fakat bana indirimsiz fiyatı bildirmiyorlar ve ne web siteleri ne mobil uygulamaları hiçbir yerde yayınlamıyorlar.

tarife ismi : redli firsat 25gb paketi
    sona erecek olarak bildirilen kampanya : redli mutlu 2
    tarife başlangıcı
    1 nisan 2023
    tarife bitişi
    31 mart 2024

benim şuan kayıtlı olduğum asıl tarifenin, taahhütsüz fiyatının bana iletilmesini ve bu fiyatlara göre faturamın oluşmasını talep etmekteyim.

bu mağduriyetim için yardımcı olmanızı talep ediyorum
    --- spoiler ---

bu şikayetten 1 ya da 2 gün sonra vodafonedan aradılar, btktaki mesajınız için arıyoruz diyip, işte sözleşmesiz fiyatınız şu kadar isterseniz bu şekilde devam edebilirsiniz dediler ya da biz sizin mevcut tarifinize çok benzer bir tarife ve fiyatla 1 yıl daha sözleşmeli devam edelim dediler.

- fiyatları şöyle anlatayım yukarıda bahsettiğim redli firsat 25gb paketi tarifesi için 169 lira ödüyordum, 25 gb internet gerisini hatırlamıyorum.
    - eğer uygulamadan veya beni arayıp önerdikleri tarifelerden birine geçecek olursam en düşük teklif 370 liradan başlıyordu.
    - eğer mevcut tarifime hiçbir şey yapmayıp olduğu gibi sözleşmesiz devam etmeyi tercih edersem, yıllık standart zam gelecek (sanırım enflasyon seviyesinde) şuan 280 lira mı ne olacakmış öyle bilgi verdiler. (gerçi resmi bir yazı olmadığı için bu da pek inandırıcı değil)
    - fakat bana, mevcut tarifemin aynı özelliklerinde yeni bir tarife önerdiler. red tarifem 25gb paketi . bu teklifin fiyatı 187 lira olunca onu kabul ettim ve 1 yıl uzattım. bu 1 yıl sonunda sözleşmesiz fiyatı ne olacak o zaman göreceğiz ve yine aynı prosedürle karar vereceğiz gibi.

tabi her zaman işe yaramayabilir, aynısını kayınpedere de söyledim. onun mevcut tarifesi benimkinden ucuzdu ve şikayete rağmen ona benim gibi 187 lira civarı bir şey değil de 280 teklif etmişler. o da seçimini türk telekoma geçip, hoşgeldin tarifesine geçmekten yana kullandı.

edit özetle, her durumda mevcut tarifenizin sözleşmeli ve sözleşmesiz fiyatlarını öğrenin, bunu sitelerinde yayınlamıyorlarsa btk ile şikayette bulunan. mevcut tarifeleri gizleyip, sürekli yeni isimli tarifeler uydurup fiyatları hızla yukarıya çıkmaları engellenebilir böylece.
    çünkü mevcut tarifelere kurallar gereği kafalarına göre zam yapamazlar.

edit2 bu yöntemi ev internetinde de kullanabilirsiniz. kablonet de her sözleşme bitişinde saçma sapan fiyatlar sunuyor ve onları da aynı sebeple şikayet ettim (mevcut tarifemle devam etmek istiyorum ve buna kafanıza göre zam yapamazsınız diye) ve sözleşmesiz kalmaya karar verdim. şuan sözleşmesiz olarak gayet makul bir fiyata kullanıyorum. yıllık zam oluyor ama en azından yeni sözleşmeler gibi uçmuyor fiyat hiç.
    bunda da kayınpeder değil, kendi babam dinlemedi beni ve yeni tarifeye geçti. şuan bendeki sinema kanalları vs olmadan düz tv ve internet paketi için benden 100 lira fazla ücret ödüyor.
  • moldova’da 20 euro verip sınırsız internet kullanıyorsunuz. evet moldova.
hesabın var mı? giriş yap