• 20 nisan 2003 tarihinde akşam gazetesinin pazar ilavesi olan "yaşam" gazetesine verdiği demeçte, (gazeteye göre) "ırak halkı yavşak çıktı" ifadesini kullanmış sanatçı (!). tam olarak şu sözleri sarfetmiş röportajda: ""ıraklılar çok yavşak çıktı. askerler yeşilçam'a girseydi, orası bile daha çok dayanırdı. her yeri dinamitle doldurur, askerler içeri girince patlatırdık"... tekrar, ihtiyat payı düşüyorum, gazeteye göre bunları söylemiş. eğer gerçekten bunları söylmişse, bugüne kadar gözümde sanatçı olarak edindiği saygınlığı da çöpe atacak ahmakça laflar olduğunu söyleyebilirim bunların.

a) ıraklıların yaşadığı şartların ne kadarını biliyor nur hanım? 1960'lardan beri dikta rejimi altında yaşayan, 1979 sonrası uzun yıllar iran'la savaş yapan, 1991'de kafasına bomba yiyen, 12 yıldır ambargo altında yaşayan bir halk bu. evet, ben de onurlu bir mücadeleden söz edemiyorum ama, "yavşak çıktı" demek ayrı bir şeydir, ayıptır. otuduğun yerden sallamak kolaydır. ne kadarının direndiği, ne kadarının meseleye hiç bulaşmadığı, ne kadarının memleketi sattığı konusunda elinde ne veri var? amerikan askerleri bağdat'a girdiğinde 5 milyonluk bağdat halkının kaçı meydanda heykel devirme işine katıldı, kaçı bu meseleye hiç girmedi? gördün mü ya da dikkat ettin mi acaba?

b) "askerler yeşilçam'a girseydi orası bile daha çok dayanırdı. her yeri dinamitle doldurur, askerler içeri girince patlatırdık" diyorsun. "olsaydı" gibi bir zaman kipi kullanmana gerek yok, 23 yıl önce oldu zaten. 12 eylül'de askerler her yere girdiği gibi yeşilçam'a da girdi, halit refiğ'in filmleri yakıldı. ben öyle dinamitli minamitli eylemler pek hatırlamıyorum. sadece 10 sonra çekilen bunalımlı, halkla hiçbir şekilde irtibat kuramayan saçma sapan 12 eylül filmleri hatırlıyorum, kusura bakmayın.
  • 1989'da uçurtmaları vuruyorlardı...
    inci hapishanedeydi...

2007'de hala uçurtmaları vuruyorlar...
    inci yine hapishanede...

hepimiz hapishanedeyiz belki de...
  • ülkenin en yandaş medya grubunda prime timeda yayınlanan bir dizide oynadığı sırada, kendisine verilen ödülü alırken ali ismail korkmaz'ı anarak yüreklilik dersi veren oyuncu.

üç kuruş için dili kıçına kaçan orta yolculara ders olsun..
  • 1 mayıs 2007 önlemleri çerçevesinde 580 kişiyle birlikte göz altına alınmıştır.
  • bir oyuncunun gücü, oynadığı karaktere karşı izleyicinin güçlü duygular beslemesiyle ölçülür bence. nefret, aşk, tutku, öfke... bunlar çok güçlü duygular.

çok az oyuncunun can verdiği karaktere nefret duydum. bunlardan biri de nur sürer. masum’daki karakterine ve şimdi camdaki kız’daki karakterine şiddetle karışık nefret duyuyorum. harika bir oyuncu...
  • icra ettiği oyunculuktan sonra diğer oyuncuların ne yaptığını sorgulatir oldu bana. inandırıcıgi o kadar yüksek ki, erişmek imkansız. rol yapmıyor, yaşıyor yaşatıyor. oyunculuğu o kadar erişilmez ki rol yaptığına inanamiyorsunuz bu kulvarda sanatçı ünvanını alabilecek ender insanlardan.
  • iyi oyuncudur.

ama yılmaz güneyi eleştirenlere şöle demiş. “hiç kimsenin haddi değil yılmaz güney’le ilgili konuşmak! yılmaz güney sinemanın kilometre taşıdır, o kadar. onun yaptığı şu kadar şeyi yapsınlar, ondan sonra konuşsunlar. yılmaz güney bizim; yani sinemacıların kırmızı çizgisidir. kırıldım tabii bu açıklamalara.”

madem sadece kendimizin daha iyi olduğumuz yönlerinden karşıdakini eleştirebiliyoruz, ben sinema üzerinden kendisini eleştirmiyorum. katil olmayan ve kadınlara şiddet uygulamayan biri olarak ondan daha iyi insan olduğumdan bu konuda kendisini eleştiriyorum, eleştiriyoruz.

niye böyle birine saygı duymamız bekleniyor anlamıyorum.
  • ali ismail korkmaz ismini söylerken gözyaşlarına hakim olamadı. aynısı bende de oluyor ne zaman adı geçse tarifsiz bir acıma ve üzüntüye kapılıyorum. döve döve öldürülmesi geliyor aklıma. annesi nasıl dayanıyor acaba? bir gün ben de iyi bir şey yaparsam bu hayatta onun adına diyeceğim. ne güzel ve onurlu bir davranış. adının geçtiği her şey onunla anlam kazanıyor.
  • bdp'ye oy verip chp'yi ırkçı bulan, bülent arınç'ı samimi bulup kılıçdaroğlu'nun memleketini söyleyemediği gerekçesiyle beğenmeyen kişi.
  • "bu ödülü, bu şehrin karanlık sokağında sinsi bir şekilde öldürülen ali ismail korkmaz adına alıyorum"

link

ağzına, yüreğine sağlık hocam.
hesabın var mı? giriş yap