• kız evladının ismini okşan koyan tek bir çift ebeveyn görmek istiyorum ki erkek evlatlarının ismini de okşa koysunlar; denge gelsin kainata, boynu bükük kalmasın o zavallı erkek kardeş örneğin talat gibi iddiasız bir isimle.
  • bazı isimler vardır ebeveynlerin çocuklarına refleksiv olarak verdiklerine inanırım bunları. çocuk çok gülüyordur adı gülen konur, çocuk sayısı fazla gelmiştir yeter konur filan falan. bazı isimler de var böyle dede korkutvari bir edayla konur. ışılay koyalım hep ışıldasın, gökdeniz koyalım ya pilot olsun ya kaptan, baturalp koyalım şirketi batırsın gibi. okşanın da bu isimlerden olduğunu düşünmüşümdür hep. okşan koyalım hep okşansın. keşke bir an durup düşünselerdi.
  • igrenc bir bayan ismi.
  • universiteye yeni basladigimda makine teknoloji kulubu diye* bir okul kulubune girmistim. genelde makine muhendisligi agirlikli olmak uzere cesitli muhendislik ogrencilerinden olusan bir kuluptu bu. kulubun bir de mail grubu vardi. bu mail grubunda okşan diye birinden surekli mailler gelirdi. okşan kah kulubun dergisi ile ilgili yapilanlari anlatir, kah toplantilara katilmamiz icin bizleri tesvik eden mailler gonderirdi. bense maillerden bagimsiz olarak henuz tanismadigim okşan icin uzulur, ailesinin neden ona bu ismi verdigini sorgulardim. diger taraftan da okşan'i merak ederdim. "makine muhendisliginde bir okşan'in isi daha da zor olmali" diye dusunurdum.

okşan'in israrli cagrilari sonrasi bir gun toplantiya katilmak uzere kulup odasina gittim. odaya girdigimde sakaldan yanaklari gozukmeyen, gozluklu bir adam elini uzatip soyle dedi: "abi selam ben okşan maillerden hatirlarsin...".

tanistigim bir diger ilginc* isim icin:
    (bkz: sevgilim)
  • sıdıka saka'nın annesi safiye saka'nın içinde kalan ismi. göbek adı mıydı neydi.
  • eski türkçe: tokuşkang
    eski anadolu türkçesi: dokuşkang
    osmanlı türkçesi:okşang
    türkiye türkçesi: okşan

t>d
    g'ler düşer
    vurgusuz orta hece düşmesi
    ng>n

tokuşkang > dokuşkang>okşang>okşan
  • irc'de sazan avlarken kullanilabilecek bir lakap. ozellikle sonuna 18, 22 gibi rakamlar ekleyince ozelinize 5 saniye icinde 20 kisinin dolmasi isten bile degil. diger sazan miknatisi lakaplar icin (bkz: damla) (bkz: merve)*
  • en güzel kedi isimlerinden; hayatı boyunca bol bol okşansın, mest olsun diye koyulur.
  • yaklaşık 4 yaşındaki erkek kedimin adıdır. ankara küçükesat bebesidir.
  • okan bayülgenin üvey kardeşinin ismi.
hesabın var mı? giriş yap