• şebnam ferah'ın ünzile yorumu dakika itibariyle kulaklarıma dökülmeye başladığında uzun, çok uzun yıllar boyunca dilimizde "kaçkoyun etmek" nam bir fiilin varlığını vehmettiğimi anmamam mümkün olmadı. "yağmuru kim döküyor, ünzile kaçkoyun ediyor" diye yakarmaktaydı zira sezen en karanlık, en ciddi sesiyle ve ben sanmıştım ki "yağmurda koyunlar gibi kaçışmak" demektir kaçkoyun etmek…

bir kadının değerinin koyun cinsinden ölçülebileceği ihtimaline yabancı, şarkının/aysel gürel'in çizdiği toplumsal-gerçekçi tabloya vakıf olmanın fersahlarca uzağındaki küçük zihnim ilk anda açıklayamadığı bu söz öbeğine kısa sürede aklına en yatan anlamı bulup yapıştırıvermiş ve bir daha da geri dönmemişti. yağmur yağıyor, dayaktan us(l)anmış, hiçbir şey sormayan ünzile çaresizce kaçkoyun ediyordu. başka ne olacaktı?

"kaçkoyun etmek" hala öylesine hakiki, öylesine diri, öylesine kök salmış bir mana ki zihnimin koridorlarında; bugün, dizenin gerçek anlamının tüm ağırlığıyla bilincindeyken dahi, o nakaratı her duyduğumda şuurumun şimşek hızlı çağrışımlarının ünzile’yi yağmurdan kaçıştırmasına engel olamıyorum. ve ben çocukluğum damgalı tüm yanlış anlamalarımı, tekmil bönlük hatıralarımı senelerdir sözlüğe taşıyor, taşıyor; hayrettir, tüketemiyorum.
  • insan dölü. insan degil mal, evlat degil döl. tarlaya irgat, kahve kö$elerinde biyik büren adamlara avrat. üre üreyebildigin kadar...
  • aysel gürel'in bir köyde rastlayıp adına söz yazdığı kızdır. şarkı sezen aksu'nun git albümünde yer alır...
  • yalın ve kenan doğulu'nun düet yaptığı bu şarkının klibinin başında kenan doğulu 'yee baby' demektedir.
    böyle bir şarkıda, böyle bir söz. anlam veremiyorum.
  • en vurucu sezen aksu şarkısı. eşlik bile edilemiyor ona, en yakın bir cenazeyi uğurlar gibi dinlenen, yalnızca dinlenebilen bir şarkı. ünzile bir başına çıplak gerçektir, ünzilenin gerçeği tek bir acı şiirdir.
  • insana ask acısı cektirmeyen sezen aksu slowlarındandır..
  • super eski super anlamli bir sezen aksu $arkisi..

unzile insan dolu
    on karde$ pe$i olu
    buyudukce un ufak
    ve gelirde gorucu
    inci gibi di$i
    gorucu bilir i$i
    sogudum aglar gider
    gun olur hatun ki$i

varmadan sekizine ergin oldu unzile
    hem cocuk
    hemde kadin
    12 sinde ana
    bir gul gibi al ve narin
    bir su gibi saydam ve sakin
    susar kadin unzile

yagmuru kim dokuyor
    unzile kac koyun ediyor
    dayaktan uslanali
    hic birsey sormuyor....

korkar durur gitmez
    koyun en son citine
    inanir o sinirda dunyanin bittigine
    unzile insan dolu
    bilinmez nelere gebe
    sirlarin mihnetini
    yuklenipde beline
  • aysel gürel in yeryüzüne diktiği bayrak.
  • sezen aksu şarkıları arasında hakettiği kadar değer verilmeyen mükemmel şarkı. bestesi onno tunç'a aittir.
    sözleri tam olarak şöyledir:

ünzile insan dölü
    on kardeş beşi ölü
    büyüdükçe unufak
    ve gelir de görücü
    inci gibi dişi
    görücü bilir işi
    söğüdüm ağlar gider
    olur hatun kişi

varmadan sekizine
    ergin oldu ünzile
    hem çocuk hem de kadın
    onikisinde ana
    bir gül gibi al ve narin
    susar kadın ünzile

yağmuru kim döküyor
    ünzile kaç koyun ediyor
    dayaktan uslanalı
    hiçbir şey sormuyor

korkar durur gitmez
    köyün en son çitine
    inanır o sınırda
    dünyanın bittiğine

ünzile insan dölü
    bilinmezlere gebe
    sırların mihnetini
    yükleyip de beline

varmadan sekizine
    ergin oldu ünzile
    hem kadın hem de çocuk
    onikisinde ana
    bir gül gibi al ve narin
    susar kadın ünzile
  • 25 yıl olmustur bu sarkı yazılalı. ve tüm içeriği halen, aynen geçerlidir..

susar, kadın ünzile.
hesabın var mı? giriş yap