• her duyduğumda aklıma frank zappa nın bir konser macerasını getiren selamlama nidası.
    frank amcamız almanya konserindedir ve konserin ortalarında bi yerlerde durup "heil hitler" diye bağırır. dinleyici topluluğu da "heil hitler" diye karşılık verir. kısa bi süre sonra zappa yine selam eder seyirciye "heil hitler", seyirci aldığı selamı görmezden gelemeyeceği için karşılık verir "heil hitler". bu kez zappa daha gür bir ses tonu kullanarak bağırır "heil hitler". seyirci aynı ses tonuna mukadir cevaplar "heil hitler"... bi süre böyle devam eder bu diyalog. seyirciler gaza gelmiş, coşmuşlardır adeta. "heil hitler" nidaları kulaklarda ve gırtlaklarda çınlamaktadır. frank zappa bi an susar, seyircilere bakar ve "siz adam olmazsınız zaten, biliyodum" der, konseri yarıda bırakarak çıkar gider.
  • alm. biji serok apo gibi birşey.
    hangisi daha sikik slogandır karar veremedim.
    hitlere bir... apoya iki kere diyorum.

zamanın ötesinden gelen edit : sözlükteki nazi partisi yanlısı pkk'lılara ise üç kere diyorum.
  • (bkz: hi hitler)
  • yillar once bir yarisma programinda yarismacinin hitler'in tam ismi zannettigi soz. internette cok fazla geyigi ve bircok karikaturu yapilmis

(bkz: http://www.fpp.co.uk/…/12/06/images/millionaire.jpg)
  • heil hitler 20. yüzyılın ilk yarısında drittes reich döneminde kullanılan nazi selamı ve sloganı, ancak heil sözcüğü köken itibariyle çok daha eskiye uzanıyor. adolf hitler her ruh hastası faşist gibi mitolojiye bir paralel çekip kendine cermen tarihinin derinliklerinden bir "güç" çıkarmış aslında.

cermen yöneticileri kral olarak doğmuyor, cermen kavimleri arasında yöneticilik vasfının sonradan edinilen bir "güç" olduğuna inanılıyordu. bu güce sahip olan kişinin topluluk içinde yöneticilik vasfını kanıtlayabileceği düşünülüyordu.
    bu da şöyle oluyordu:
    cermen kavimleri dağınık olsa da dilleri ve inançları hemen hemen ortak. pagan kuzey avrupa mitolojisinde/dininde âlem 3 kattan oluşuyor: tanrıların oturduğu asgard, insanların oturduğu midgard (bkz: middle earth) ve devlerle canavarların oturduğu utgard.

cermenler kutsal saydıkları meşe ormanlarında thing adını verdikleri toplantılar düzenlermiş. toplantı mekânı thing’in yapıldığı yer anlamına gelen “thingplatz”. thingplatz’da toplanan insanlara göre meşe ağaçlarına (bkz: eiche) konan kuşlar tanrıların ulakları. bu kuşlar yukarıda adlarını andığımız üç kat arasında uçabiliyorlar. işte thing sırasında kuşların tanrılardan getirdiği haberi anlayan kişi kral olurmuş, çünkü kralın sahip olduğu büyülü güç sayesinde tanrıların mesajını anladığı düşünülürmüş. muhtemelen çocukluğundan itibaren bu toplantılara katılmakta olan bir kişi söz konusuydu. belli ki ilk toplantıda "ben bu kuşları anlıyorum" diye ortaya atılmıyordu hiç kimse, zamanla olgunlaşarak kuşları anlama yeteneği kazanıyordu. bu gücün (tanrıları anlama, onlarla iletişim kurma yeteneğinin) adı "königsheil", yani 20. yüzyılda hitler’in kötüye kullandığı “heil” sözcüğünü içeren "kralın kutsal gücü" anlamındaki mitolojik ifade (almancada kutsal anlamındaki heilig sıfatının da kökeni)

kültür tarihi açısından cermen metinleri için (bkz: cermen/@metonymics)
  • (bkz: sieg heil)
  • selam sana hitler diye cevirdilerdi bunu hep turkceye.
    (bkz: swing heil)
hesabın var mı? giriş yap