• şöyle bir hikayesi de vardır: bir gün henry ford berbere gider tıraş olur. sıra ücreti ödemeye gelince bin bir pazarlık yapar. berber de dayanamayıp sorar. oğlunuz da bana geliyor, bırakın pazarlık yapmayı ücretin üstüne ücretten daha fazla da bahşiş veriyor. sizden ise normal ücreti bile almak mümkün değil. henry ford cevap verir; o koskoca henry ford'un oğlu ben ise fakir bir çiftçinin oğluyum.
  • "zor is, zamanında yapmadığımız kolay islerin birikmesiyle oluşur." - henry ford
  • henry ford'un ilk otomobil seferini yapacağı gün, evinin hangarına gelir ve hangarın duvarındaki delikten arabanın dışarı çıkmayacağını görür. bu daha önceden düşünmediği bir ayrıntıdır.

ford da, kazma kürekle duvarı yıkar ve arabayı sokağa* sürer. insanlar son derece şaşkın onu ve arabayı izler.araba bir süre sonra sokağın ortasında kalakalır. görünüşe göre, supaplardan birinin yayı kırılmıştır.

bu arıza tesadüfen edison'un elektrik santralinin yakınında meydana gelmiştir ve araba tamir edilerek, eve dönüş arabayla gerçekleşir.

ford, arabayı hangarın kırık duvarından içeri sokar, o anda ev sahibi gelir ve mosmor halde duvarın hesabını sorar;

-mr. ford, bunu siz mi yaptınız!?
    +ee... evet ama tekrar kapatacağım.
    -neden yaptınız!?
    +arabayı dışarı çıkarabilmek için.
    -araba?

ford, o anda arabayı gösterince ev sahibini siniri bir anda gider ve gözleri parlayarak konuyla ilgilenmeye başlar.

-duvarı tekrar kapatacağınızdan bahsediyordunuz... duvarı kapatırsanız arabayı tekrar nasıl çıkaracaksınız?... mr. ford bence, şu deliğe iki kanatlı bir kapı yaptırın, istediğiniz gibi girip çıkarsınız.
    ...

ford, yıllar sonra, bu andan şu şekilde bahsedecektir; '' ilk garaj kapısı da böyle meydana geldi''
  • kredi talebi için gittiği bir banka müdürü tarafından otomotiv sektörünün geleceği ile ilgili kendisine şöyle denmiştir:

‘‘atlar her zaman kullanılacaktır. otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.’’ - 1903
  • "insanların bankacılık ve finans sistemini anlamıyor olması iyi bir şeydir. çünkü anlasalar eminim ki yarın sabah kadar devrim olurdu."
  • "önce bir projeye bakarım proje mi diye, sonra hazırlayana bakarım adam mı diye!" diyerek otomotiv'in genel prensiplerini dosta düşmana nazire yaparcasına aktarmıştır.
  • ölümünden bir kaç ay evvel torunun oğluyla köşkünün bahçesinde gezinirken, küçük, elindeki meteliği yere düşürür ve nereye gittiğini göremez. ford, ihtiyar haliyle meteliği bulana dek aramaya başlar. küçük;

-büyükbaba, dünyanın en zengin adamısın, peki neden bir meteliğin peşindesin hala?

ford, aramayı bırakıp ciddi şekilde yanıtlar bu soruyu;

+tek başına ıssız bir adaya düşsen, dünyanın bütün kağıt paraları elinde olsa yine de işe yaramaz. fakat madeni para farklıdır, onun değeri vardır. çünkü nihayetinde madendir. böyle bir metalden kendine bir alet misal, ok ucu yapabilirsin. onun için meteliğini daima sıkı tut. insan ne zaman ıssız bir adaya düşeceğini hiç bir zaman bilemez.
  • "bir makinaya ihtiyaç duyuyorsanız ve satın almıyorsanız o makinanın bedelini zaten ödemişsinizdir." diyerek beynimde şimşekler çaktırmıştır. patronlara verilebilecek ayarlar listesinde top-10'a hızlı bir giriş yaptı.
  • "ne zaman insanlara ne istediklerini sorsam, bana daha hızlı bir at istediklerini söylüyorlar" diyerek günümüzdeki tüketim çılgınlığını o günlerden görmüş adamdır.

"ben i-phone 5'i bekliyorum param hazır" diyen insanları gördükçe bu lafı gelir aklıma kendisinin.
  • "basarısızlık yalnızca, tekrar daha akıllı bir sekilde baslama fırsatıdır." demis, cok da iyi yapmis..
hesabın var mı? giriş yap