35732 entry daha
  • 2019 gibi arabamı 30 bin tl ye satmıştım. dolar 5.60 tl idi. yani 5350 dolardı. o günden bugüne dolar enflasyonu %15 olarak hesaplarsak kabaca 6100 dolar yapıyor bugünkü fiyatı. tl fiyatı 196 bin tl falan. ancak sarı sitede fiyatlar 340-400 bin tl arası. kmsi düşük ufak tefek hasar kayıtlı araçtı.

yani bugün %45 piyasa hala pahalı demek oluyor

aracım ortalama bir model ve markaydı yani tüm araçlara bunu uyarlayabiliriz.

haaa bak şeyi unuttum, kullandıkça dolar bazında değeri düşecektir onuda hesaba katın. yani dolar enflasyonunu fazla hesaplamış olabilirim.
  • klise haline geldi ama, ikinci ele gucum yetmediginden sifir aldim esprisini yapacagim.

tanim: 9 aydir duzenli takip ettigim baslik
  • bu aralar en çok yaptığım aktivite sahibinden'de 6000-6100 km arası arabaların fiyatlarını sıfırlarıyla karşılaştırıp keyiflenmek.

belki bir enayi düşürürüm umuduyla sıfıra eşit veya sıfırından 50 bin-60 bin daha düşüğe fiyat yazıp bi umut bekleyen açıkgözleri düşünüyorum ve klima açık olmamasına rağmen bi serinlik geliyor.

eğer araç almayı düşünüyorsanız bayiilerden aracın sıfırını sormadan kesinlikle bir takım çakallara paranızı kaptırmayın.
  • şu an için uzak durulması gereken piyasa.

yani gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

para koparmaya çalışan kendini uyanık sanan vatandaşı geçtim kendi markasının ikinci elini satan bayii bile durumu idrak edememiş herhalde.

şimdi bakıyorum aracın 2024 model sıfır fiyatı 3,3 milyon ve bayii 250-300 bin kampanya yapıyor ve bu kampanya ana merkezden yapılan resmi bir kampanya o galeriye özel bir kampanya da değil.
    sonra aynı aracın 2022-23 model 40 bin km kullanılmış ikinci eline bakıyorum ve aynı resmi satıcı yaklaşık 3 milyon yazmış.

akıl var mantık var ben şimdi 50 bin lira fark için sence 40 bin km kullanılmış aracı alır mıyım?
    dalga geçiyor olmalısınız yoksa bunun başka bir açıklaması yok.

neyse burada arkadaşlar da belirtmiş sarı sitede vs yazan rakama bakmamak lazım, uygun gördüğünüz fiyatı teklif edin geçin.

zaten takip ettiğim araçların hepsinin fiyatı aylardır düşüyor ve düşmeye de devam edecek. faizlerin %50 olduğu ortamda aklı başında kimse gidip de parasını ikinci el arabaya gömmez.
  • 1 ay önce 900binden ilana koymuştum aracımı, burada da paylaşmıştım.
    900bine satmaya çalıştığım aracıma vavacars 835 verdi ben de kendim satarım demiştim.
    dün 855bine sattım aracı. sahibinden de milletin koyduğu fiyatlara inanmamak gerekiyor. arayan soran olmadıktan sonra ne yazdığının bi önemi yok. yazdığının biraz altına inersen alıcı bulabiliyorsun.
  • (bkz: #164394369)

1 haftadır birkaç parça boyası olan 910-950 bin fiyat bandında 100 bin km civarındaki 308 cc, scirocco, rcz, beetle, mondeo gibi piyasası olmayan araçlara 800 bin tl teklif ediyorum, arıyorum, mesaj atıyorum.
    esnaf burnundan kıl aldırmıyor, işin garibi bu araçların içinde 5-6 aydır favorilerimde olan araçlar da var.
    890 yazan mondeo 2 aydır favorilerimde, aradığımda 880'in bir kuruş altı olmaz diyor.
    cabrio olup 840 yazan bir ara 800 bine güncellemiş araç sahibi 820'den bir kuruş aşağı vermem, 800'ü gördü diyor.

ne diyeyim ki, neyin doymuşluğunu yaşıyorsunuz anlamlandıramıyorum.
    araban 5 aydır aynı fiyatta, sen benim teklif ettiğim parayı kabul edip vadeliye atsan 2 ay sonra istediğin para olacak. araban 2 ay sonra en iyi ihtimalle aynı kalacak.
    neyse nasibim bir yerde bekliyor, o yüzden olmuyordur umarım.
  • 5 sene önce araba almazsam öleceğim hali vardı üstümde.

bugün ise arabanın büyük bir para tuzağı olduğunu düşünüyorum. herşeyi derttir. en mantıklısı ihtiyaç halinde kiralamak.

özellikle istanbul da yaşayanlar için araba tam bir gereksizliktir.
  • yeni araçlarda standart hale gelmesi beklenen güvenlik paketine ait bazı özelliklerden dolayı 23 model araçlarda güzel kampanyalar var bayiler stok bitirme çabasındalar.

al sat yapan bir tanıdık 1050 ye aldığı aracı 970 e veriyor araç 10bin km alıcılar uyandı 950 940 teklif eden var şu an durum böyle
    ben de zamanında otomatik araba alacağım diye aracımı sattım o ara araç fiyatları yükseldi ortada kaldım.
    şirket aracı olması sebebiyle çok ilgilenmedim.
    ama şartlar kafama yatarsa büyük konuşmak istemem ama 0 a girerim sektörün dehlizlerinde kaybolmak istemem uyku kaçıran bir sektör.
  • 6-7 yaşındaki arabamı 2-3 yaş yeni bir arabayla değiştirmek istediğim zaman bir araba parası daha vermem gereken piyasadır. sorun sadece fiyatlar değil tabi, krediler...
  • düşer düşer. nah düşer. kimse arabasının değer kaybettiğini kabul etmiyor trde. fiyatı 100 bin artırıp 50 bin düşürürler yeter o da size
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap