• türkiye'de (ve sanırım yunanistan, balkan ülkeleri ve israil'de de) ısrarla brezilya'dan ithal edilen ve rio minas denilen kahve çekirdeklerinden türk kahvesi hazırlanıyor ve türk damak zevkine en uygun (aslında en ucuz) çekirdeğin bu olduğu dayatılıyor.

bu rio minas çekirdeklerinin new york'taki "commodity grade" kahve borsasında (new york board of trade / coffee, sugar and cocoa exchange) bile yerinin olmadığını okumuştum, ne kadar doğru bilmiyorum.

bu arada, tüm brezilya kahveleri rio minas adını almıyor, ancak rio minas ismi nereden geliyor bilmiyorum. internette rio minas diye arama yapınca sağlıklı bilgi bulunamıyor. brezilya'nın "rio de janeiro" ve "minas gerais" eyaletlerinin birleşimi olabilir belki de. rio de janeiro değil ama brezilya'nın minas gerais, "são paulo" ve "bahia" eyaletlerinde nitelikli kahveler de yetişiyor. ancak rio minas, ismini yetiştiği bölgeden (bu bölgeye "espírito santo" eyaleti de dahil olabilir?) ziyade tatsal bir sınıflandırmadan veya tatsal bir kusurdan alıyor olabilir büyük ihtimalle.

niteliği tartışılır olsa da, rio minas adı altında satılan çekirdeklerin hepsi arabica* türündedir ve bu çekirdekler kuru yöntemle işlenirler ancak karıştırılmasın, tüm arabica çekirdekleri rio minas değildir; kuru, ıslak ya da başka yöntemlerle işlenen, rio minas olmayan kaliteli ve kalitesiz başka arabica çekirdekleri de vardır. ek bilgi olarak, arabica ise kahve cinsinin* botanik bir türüdür*.
  • türk kahvesi denilince akla gelmesi gereken ilk ve en ucuz arabika çekirdek türüdür. aylık 900 ton üretim kapasitesi olan mehmet efendi yüzünden ülkemizde çok pahalı satılmaktadır. bana kalırsa işe yaramaz ismi afili kahve çekirdeğidir.
  • bir kahve düşünün 100 gramı 3.00 tl’den satılsın. yani kilosu 30 tl'ye geliyor neredeyse. belki biraz geçebilir. rio minas kahve türü inanılmaz ucuz. duyduğum kadarıyla da ülkemiz ve ortadoğu ülkeleri dışında çoğu ülkeye satışı yasak. ülkeye girişi yasak. hastalıklı olgunlaşmamış ve kavrulmaya dirençli çekirdeklermiş. zaten renginde kahverengi tam kavrulmamış bir kahve ancak kokusu inanılmaz iştah kabartıyor ve ne yazıkki koku için çok fazla mentol katıldığı söyleniyor. zaten kahvede bir tatda yok. gel görki demleme kolaylığından dolayı ben bile ne kadar iğrenç olursa olsun günde 2 fincan türk kahvesi içiyorum.
    nerede o tanzanya kahvelerindeki meyve aromaları...
    starboxın bu kadar çok tutulduğu başka bir ülke var mıdır acaba?
  • adını bir defect'ten alan ucuz ve kötü kahve. rio defect dediğimiz yani kahvenin tadım notlarına veren önemli bir kısmını yiyen organizmalar yüzünden aşırı fenolik tatların oluşma durumu.

https://www.researchgate.net/…lavor_in_green_coffee
  • filtre kahve demlediğinizde evde kahve kalmamış da türk kahvesinden demlemişsiniz gibi bir tat. öyle gereksiz, öyle kötü.

guatemala ve kenya aldık filtre için ama keşke parayı buruşturup çöpe atsaydık.
  • brezilya'da yetişen bir kahve çekirdeği. ucuz olduğundan dolayı tercih edilen ve çoğunlukla türk kahvesi yapanların içttiğini bilmeden pişirerek içtiği kahve türü. evet, türk kahvesi dediğimiz şey bundan yapılır
hesabın var mı? giriş yap