• türkçeye yağ gibi olarak çevrilmesi imkan dahilinde ve pek eğlenceli olan sözcük.
  • mana ettigi puruzsuz kavramini fonetik acidan basariyla yansitmis, guzel kelime
  • santana 'nın supernatural albümün de, rob thomas ve carlos santana'ın harika yorumladığı şarkı.
    bu parçayı ilk duyduğumda konya'da kampüsten şehre gitmek üzere bindiğim tramvaydım (2000 yılıydı sanırım), hava buz gibi ki selçuk üniversitesi kampüsünün bulunduğu bölgenin adı ayaztepe'dir, hem orta anadolu soğuğu hemde ayazatepe bölgesi, düşünün artık, kışın ortası. neyse o zamanlar ipod falan yok, sony walkman mobil kullanılabilecek en popüler müzik aleti, radyo 5 dinliyorum o dönemin meşhur bir dj olan öykü serter'in 5 de 5 programı, yanlış anımsamıyorsam dinleyiciler yerine sevgili dinlekler diye sunum yapardı (çok zaman geçmiş belki yanlış hatırlıyorumdur, bilemiyorum), 1. sırada ki parçayı anons yaptı; carlos santana ve rob thomas dan geliyor, smooth!. bir kere parçanın girişi zaten çok vurucudur, arından gelen ritmik melodi alıp götürmüştü o anda, o kadar çok sesli bir parçaydı ki döneminin çok ötesinde bir parça olduğunu düşünürüm, carlos santana'ın süper gitar soloları, rob thomas'ın eşsiz yorumu, bambaşka gelmişti, ne çok hızlı ne de yavaş temposu, o kadar iyi bir parçaydı ki hiç uzatmadan gidip supernatural albümünü almama sebep olmuştu, raksotek vardı o dönemlerde, aynı rafta yanyana duran albümler santana - supernatural ve lenny kravitz - mama said, pahalıya patlamıştı bana ama en çok dinlediğim albümlerdendir ikisi de.
    halen cd yi takıp keyifle dinlerim yolculuklarımda, yıllar geçse de bıkmadan usanmadan dinleyeceğim parçadır, benim için başyapıttır ve hatta daha da ileri gidiyorum, ritmi, akıcılığı, sözleri, çok sesliliğiyle müzik tarihinin sayılı parçalarındandır..
  • karanlıkta güzel hoperlörlerle dinlerken bi yerinde geçen çok hafif bi konuşmanın steryo etkisi ile sağ arkanızda birisi varmış gibi etki yaptığı ve direk korkutan şarkı
  • ağız dolusu söylenebilen, çok güzel santana şarkısı. bir nevi levent yüksel'in zalim'i gibi, söylerken dolu dolu haz alıyor insan.
  • 90'lar sonu 2000'ler başına dair aklımda kalan en sağlam rock şarkısı. pek çok grammy almıştı bununla santana. solosu muhteşemdir. sözleri ve vokali de süperdir ama rob thomas isimli arkadaş bu şarkı dışında yalan olmuştur. klibi de güzeldir.
  • bir plaj partisinde içilen margarita tadındaki şarkı
  • yukardaki lyricler, bence sarkinin en gusel sozleri olan
    "out from the barrio, you hear my rhythm on the radio"
    bolumunu icermiyor nedense.
  • tam türkçe karşılığının olduğundan kuşku duyduğum kelime.

smooth. pürüzsüz mü? yoo pek de oturmadı yerine. akıcı? yine olmadı. ya ne oldu? özellikle sesler hakkında konuşurken daha vahim oluyor durum. tüm manayı üzerinde toplayabilen bir türkçe karşılığını bulamıyoruz ne yazık ki.
  • gitarda çalması en keyifli şarkılardan biri kendisi. özellikle söz kısımlarda alttan alta verilen bossa novalarla orgazm doruklarına çıkartır çalanı.

tanım: santana'nın sonsuzluğa uzanan imzası.
hesabın var mı? giriş yap