• gotye'nin de ayni adda bir eseri var. sabahtan beri dinledigim tek sarki. hala dinliyorum. sozleri;

now and then i think of when we were together
    like when you said you felt so happy you could die
    told myself that you were right for me
    but felt so lonely in your company
    but that was love and it's an ache i still remember

you can get addicted to a certain kind of sadness
    like resignation to the end
    always the end
    so when we found that we could not make sense
    well you said that we would still be friends
    but i'll admit that i was glad that it was over

but you didn't have to cut me off
    make out like it never happened
    and that we were nothing
    and i don't even need your love
    but you treat me like a stranger
    and that feels so rough
    you didn't have to stoop so low
    have your friends collect your records
    and then change your number
    i guess that i don't need that though
    now you're just somebody that i used to know

now and then i think of all the times you screwed me over
    but had me believing it was always something that i'd done
    but i don't wanna live that way
    reading into every word you say
    you said that you could let it go
    and i wouldn't catch you hung up on somebody that you used to know

but you didn't have to cut me off
    make out like it never happened
    and that we were nothing
    and i don't even need your love
    but you treat me like a stranger
    and that feels so rough
    you didn't have to stoop so low
    have your friends collect your records
    and then change your number
    i guess that i don't need that though

(somebody)
    i used to know
    (somebody)
    somebody that i used to know
    (somebody)
    i used to know
    (somebody)
    i used to know
    that i used to know
    i used to know
    somebody

--

youtube'den dinliyebiliyorum sarkiyi ve sarkinin altina girilen su yorum insanin suratina bir tebessum getiriyor.

i spent 3 days listening to this song, smoking cigarettes and drinking cheap beer. at 5am this morning i stood up, put on my jacket, cycled to my ex girlfriends house and stood outside for an hour. when she seen me she came out. i walked over to her i said "i love you, i want you back and i am sorry" she said "i love you too". i am tired and off to bed now. thank you gotye i am? in your debt you opened my eyes. she is someone i will always know. zoe i do love you x
  • gotye'den müthiş ötesi bir ayrılık sonrası sitem şarkısı. üstelik tek taraflı da değil. önce gotye sitemlerini sıralıyor, üstüne eski sevgili rolündeki kimbra bir güzel cevap veriyor.* *

sözlerini de çevireyim tam olsun

arada sırada beraber olduğumuz zamanları düşünüyorum
    mesela ölecek kadar mutlu olduğunu söylediğin zamanı
    benim için doğru kişi olduğunu düşünüyordum
    ama yanındayken çok yalnız hissediyordum
    ama aşk budur ve bu acıyı da hala hatırlarım

bazı mutsuzluklara bağımlı olabiliyorsun
    sonsuz teslimiyet gibi
    hep sonsuz
    bu işi yürütemeyeceğimizi anladığımızda da
    hala arkadaş kalabileceğimizi söylemiştin
    ne yalan söyleyeyim, bittiğine sevinmiştim

ama beni böyle kesip atmak zorunda değildin
    hiçbir şey olmamış gibi davranmamalıydın
    sanki hiç olmamışız gibi
    üstelik aşkına ihtiyacım bile yok
    ama bana yabancı gibi davranıyorsun
    bu da zoruma gidiyor
    bu kadar alçalmak zorunda değildin
    arkadaşlarını gönderip plaklarını aldırdın
    üstüne bir de numaranı değiştirdin
    bütün bunlara hiç gerek yoktu
    artık sadece bir zamanlar tanıdığım birisisin

arada sırada bana kazık attığın zamanları düşünüyorum
    nasıl da her seferinde kendimi sorumlu hissettirmiştin
    ama ben bu şekilde yaşamak istemiyorum
    her söylediğin lafın altında anlamlar arayarak
    vazgeçebileceğini söylemiştin
    hani sadece bir zamanlar tanıdığın birisine takılıp kaldığını görmeyecektim

ama beni böyle kesip atmak zorunda değildin
    hiçbir şey olmamış gibi davranmamalıydın
    sanki hiç olmamışız gibi
    üstelik aşkına ihtiyacım bile yok
    ama bana yabancı gibi davranıyorsun
    bu da zoruma gidiyor
    bu kadar alçalmak zorunda değildin
    arkadaşlarını gönderip plaklarını aldırdın
    üstüne de numaranı değiştirdin
    bütün bunlara hiç gerek yoktu

(birisi)
    bir zamanlar tanıdığım
    (birisi)
    bir zamanlar tanıdığım birisi
    (birisi)
    bir zamanlar tanıdığım
    (birisi)
    bir zamanlar tanıdığım
    bir zamanlar tanıdığım birisi
    bir zamanlar tanıdığım
    birisi
  • ya ben üzüntüden her şeyi böyle görüyorum ya da gotye'nin gözlerinden adeta sözler akıyor, şarkıyı yaşıyor. kimbra desen sanki bir kedinin hırçınlığında. o kulağına bağırırken, diğeri kendi hislerini haykırma çabasında..
    ayrılık sonrası çırılçıplak kalış, değişen bedenler, uymayan kafalar, farklılaşmış duruşlar.. bu kadar sahicilikten sonra da ben komaya giriyorum..

adeta iliklere işleyen, tüyleri diken diken eden bir zehir çünkü..
  • gotye'nin kimbra ile şarkıyı icra etmesi isabet olmuştur. parçanın girişi daha dün annemizin adlı eserden alıntıdır. ama olsundur. sağolsunlardır.
  • şarkı cevap hakkı kısmı olmasa, güzel bir şarkı olacakmış. cevap hakkıyla beraber sıradışı bir şarkı olmuş.

aşama aşama izah edeyim: şarkı başta düz şarkı olarak başlıyor. bir adam var. çektirmişler. çektirdin, ayıbettin diye dertli dertli söylüyor. dinleyici olarak biz 'bana da aynı böyle olmuştu, mesafe koymuşlardı, o çok koymuştu' diye duygulanıyoruz, hırslanıyoruz. şarkı pop müzik şarkılarının ulaşmaya çalıştığı o duygusal boşalım, doyum'a oynamayı vaad ediyor, vaad ettiğini de veriyor, gibi bir şeyler oluyor.

ve fakat tam o sırada hırslandığımız kişiyi temsil eden yabancı ses giriyor ve denge bozuluyor. o ses diyor ki, 'bir dakika kardeşim, sen şöyle yapmadın mı? böyle etmedin mi?' o noktada ben kendi adıma hep 'evet, yaptım ettim, o kadar da ağlanacak bir durum yokmuş' diyorum, sesim kesiliyor.

oysa ki, şarkıyı söyleyen adam 'ama beni kesmemeliydiiieeeen beni böyle köşeye itmemeliydiiiieeen' diye bağırmaya başlayınca adama (ve az evvel onunla beraber bağıran kendimize) böyle bir yabancılaşmıyor muyuz? itiraf edin. hayır mı? iyi. ben yabancılaştım kardeşim. bir sinirim bozuldu. adamın baştaki mağrur, onurlu, dimdik tavrı ve isyanı gittikçe anglofonun self-righteous indignation dediği şey gibi duyulmaya başladı. veynklemeye devam ettikçe 'tamam abi, boşver, tamam, ilişkilerde olur böyle şeyler, bırak bittiyse bitti, sildiyse sildi, kendisi kaybeder, o seni bu kadar rahat kesebiliyorsa, sen de onu kesebilirsin, senin hiç üzülmemen lazım' falan diye susturmaya çalıştım. ama adam uzattıkça uzattı. ben de 'olm sen de darlamışsın işte kızı, ondan mesafe koymuş. ayrıca unuttuysan ne ağlıyon? böyle duygulu hisli şarkılar döşüyon? niye mevzuya 'o kadar mutluyum ki ölebilirim demiştin' diye kıtırla giriş yapıyon? bırak abi, en doğrusunu yine o yapmış.'' dedim. baktım hala 'beni nasıl kestiiiğin nasıl bukadar düştüüüeen?!!' diye ağlamaya devam ediyor, diyaloglu entry ekolüne kırdım

- geçenlerde sana birisi bir email yazdıydı, hatırladın mı?
    - hatırlamadım
    - hani böyle güçlü kadın gibi başlıyor, görüşelim mörüşelim özlemişimleri araya turşu ediyordu
    - haa. of hatırladım. çok kötüydü o ya. utandım okurken
    - çok kötüydü di mi?
    - evet evet. ifrada kaçan smaylisinden akıl hastası işi ahahahasına kadar ful hazımsızlık, rövanş, ukte
    - görüşmüyorsun di mi onunla?
    - abi yok. denemedim sanma, denedim. fakat ne zaman görüşsek direkt sayko sayko hareketler yapmaya başlıyor. hemen mevzuyu 6 sene önceki o olaya bağlıyor. emaillardaki hesaplı serinliği kayboluyor, nefreti, hazımsızlıkları belli oluyor. kendini şehit ve gazi yakınlarıyla dolu bir odada dolanan sağlıklı devre gibi hissediyorsun. kimse her şeyin sorumlusu sendin demiyor ama kimse iyi yavrum sana bir şey olmamış da demiyor. sana niye bir şey olmadı, sen niye benim gibi etkilenmedin?in hesabı soruluyor her an. çok rahatsız edici.
    - ve sen başkasına bu şekilde hissettiriyor olamaz mısın?
    - ama ben kesmesi gerekmezdiieeeee, plakları arkadaşına toplatması gerekmezdieeeee, çok düştüüüüeee
    - ıslah olmazsın sen
    - diyalog senin haklı olduğunu gösteren bu kurdele ile bitebilsin diye ezberime döndüm. yoksa anladım ne demek istediğini. öküz değiliz herhalde.
    - biliyorum canım aynı kişiyiz en nihayetinde. ben daha akıllı yarısıyım sadece
    - daha duygusuz yarısısın da aynı zamanda. hayatımda senin kadar bencil birini görmedim....dermişim...gülermişiz...ahahahahhaha : )) ) ): )

işte entryi okunur yapan diyalog kısmını da geçtikten sonra özete geçiyorum: şarkının başarısı kendi inşa ettiği bir duyguyu kendi kendine yıkabilmesi. misal teoman'ın iki yabancısı'nda da cevap hakkı var ama iki taraf da suçu bir diğerine atarken dramatik bütünlüğü koruyor, mevzuyu açan duygusal sevimsizleşmiyor, taşak oğlanına dönüşmüyor. bu tarz bir dönüşü yapabilen başka bir tane şarkı biliyorum o da belkıs akkale'nin gaynana'sı.
  • bu şarkıda kadın daha haklı gibi hem de verilen süre daha az kendisine...

(bkz: düz adam)
  • gotye'ninkisi mükemmel bir video klibe sahiptir. bu klibin bu kadar başarılı olmasında insan vücudunun en savunmasız ve en masum organı olan ayak parmaklarının çıplak görünmesinin katkısı büyüktür. içten şeyleri seviyorum lan.

1 yıl sonra editta: herşeyin bokunu çıkarmak zorunda olduğumuz için bunun bokunu da çıkarttık.
  • kimbra'nın şarkıya müdahil olduğu, gotye'nin suratına bağırdığı kısmın hastasıyım. klibiyle, sözleriyle, icra edilişiyle cidden son zamanlarda dinlediğim en iyi şarkı.
  • klibi her ne kadar entel dantel, eye candy bir videoymuş gibi dursa da, kol gibi alt metni varmış meğer.

bir yaşanmışlığın içinde en yalın, en çıplak halleriyle bulunan iki karakter. farklı renkler ve farklı shape'lerden oluşan karmaşık bir hayat. ve bu yaşanmışlığın üzerindeki silüetleri yavaş yavaş o yaşanmışlığın kendi dokusu içerisinde kayboluyor. iki karakter de bu resmin bir parçası oluveriyorlar zamanla. gel gelelim bunun böyle olmasından hoşnut değiller. ve durum böyleyken, kimbra'nın "i don't wanna live that way" sözleriyle bu resim bozulmaya başlıyor. artık o kusursuz bütün deforme olmaya yüz tutuyor. sonlara doğru gotye'nin, kendini tekrar eden "now you're just somebody that i used to know" sözleriyle de kimbra'nın üzerindeki desenler silinmeye başlıyor. bu resmin bir parçası olmayan, o resim içerisinde artık bir şeyler ifade etmeyen karakter olan kız, o bütünden uzaklaşıyor. uzun lafın kısası "artık herhangi birisi" oluyor.

saygı duydum. yemin ederim.
hesabın var mı? giriş yap