• istanbul üniversitesi - hasan ali yücel eğitim fakültesi'nin kısaltılmış hali. önceleri yabancı diller yüksekokulu olarak bilinen, sonradan ise diğer öğretmenlik bölümlerinin de eklemlenmesi sonrasında şu anki adını alan ve eski tadını kaybeden fakülte.
    ayrıca biri kreş diğeri dispanser görünümündeki iki küçük binası ile türk filmlerinde istanbul üniversitesi'nin ihtişamlı ana kapısını defalarca gördükten sonra didinip edip öss'de burayı kazanan yurdum gençlerinin kaçınılmaz hüsranıdır.
  • gururlu bi hayef öğrencisi olarak söyleyebilirim ki, türkiyenin en iyi eğitim fakültesi. tamam en teknolojik ekipman lamba olabilir, evet sokaktan her eylemci topluluğu geçtiğinde masalar sallanıyo olabilir ve evet bazen göt kadar sınıfta 80 kişi ders görüyo olabiliriz ama eğitim ve öğrenci kalitesi olarak candır hayef.
  • vefadaki ek binası insana bambaşka bir evrende terk edilmiş hissi verir..akşamın kör karanlığında formasyon dersinden çıkıldığında,hangi yol daha çok insanlıdır da tenhalardan gitmiyim hesapları yaptırır adama..loş koridorlar,soğuk gri iç boyasıyla insanın içini çeker..ama tabii,sabır erdemdir*
  • istanbul üniversitesinin amatör fakültesidir.öğretmen yetiştirir ,geleceğin bireylerini emanet edeceklerdir öğrencilerine fakat onlara güvenmezler, en nadide merkez binalarına almazlar cevap olarak da siz hayefsiniz sizi almıyoruz derler.bu fakültenin derslerine bölüm öğretmenleri girer materyal geliştirme dersine türk dili hocası girer ve derste mevlanı'yı işler.öğrenciler duvarlara yazı yazar görevliler o kısmı boyarlar:)fakat şimdi garip bir sarıya boyanmaktadır bu okul.ama olsun maddi yetersizlikler temiz olması yeterlidir öğrencileri için.bu fakültenin camları ve kapılarıda kapanmaz öğrenciler derste donmamak için ayaklarını zıplatırlar sürekli, kız öğrenciler çocuğumuz olmayacak diye artık geyiğe bile vurabilirler.çok komik bir kantini vardır.orda çalışan görevli ben size çocuklarımı emanet etmem,çöplerinizi toplayın diye bağırır naget yok der:)bu fakültenin dekanlık binası çok güzeldir ve sıcacıkdır orda çalışanlar kısa kollu şeyleri kışın bile giyebilirler.özellikle bir dekan yardımcısı öğrencilerle konuşmaya tenezzül etmez.ama bu fakültenin 3 adet süper hocası vardır.tamer ergin,hatice ergin ve melodi öztoprak bir de ergin gümüşümüz vardı ama gitti.bu hocalarımız okulun bütün olumsuzluklarını unuttururlar ve iyiki öğretmen olacağım dedirtir insana.öğrenci işleri kendini geliştirmektedir ama internet olayını henüz çözememişleridir.
    e 6 yy'lık okul anca tabi.
  • kendi halinde küçük bir fakülte. sınavlardan 2 3 saat önce çalışma gruplarımızla bahçesinin her hangi bir köşesinde konuşlanıp, bir önceki gecede neler anladığımızı anlattığımız, anlamadığımız yerleri de anlayanlara sorduğumuz, sınav haricinde ise derslere erkenden gelip bol bol muhabbet ettiğimiz güzide hoş şirin fakülte. hele ki bahar aylarında o bahçesinin muhabbetlerine doyum olmuyor. 4 sen boyunca genellikle derslerimin e3 e4 ve e6 sınıflarında geçtiğini belirteyim. bu sınıfların haricinde bazı zamanlar özellikle de eğitim derslerimiz için ek binası olan vefa'ya giderdik. amfi tarzı sınıfta ilk bulunduğum binadır.

ayrıca bahçesinde sıklıkla yabancı dil eğitimindeki öğrenciler bulunur.

hayvansever bi fakültedir. bahçesinde, binalarında kediler bulunur. hatta o kediler bazen derslere bile girip, sıra altlarında dolaşıp, kafasına göre çeker giderler. paşa adında golden retriever'ı vardır bu fakültenin. o da genelde dekanlık binasında gezinir.

dersliklerin bulunduğu ana bina şu an tadilatta. hatta duyduğuma göre bu fakültenin avcılar kampüsüne taşınma ihtimali varmış.

http://hayef.istanbul.edu.tr/

edit: kenara koyalı uzun zaman olmuş. tadilat falan kalmamıştır artık.
  • bugün vefadaki ek binasını gördüğüm, beni benden alan fakülte. ufak bir depremde yıkılacak gibi duran bu ek binada eğitim görmek ne kadar iç açıcı bir ben bilirim sevgili sözlük.
  • beyazıt kampüsünün yan sokagında bulunan, küçük bir bahçe ve mütevazi iki binadan oluşan, şu sıralar tadilatta olan, dolayısıyla ögrencileri bir o ek binada bir bu ek binada ders görmek zorunda kalmış fakültedir. hocalarına ve egitim kalitesine diyecek yoktur. ögrencileri fazlaca kendi halindedir, kampüs havası olmadıgı için hareketli bir sosyal ortamdan söz edilemez ama ufacık kantini ve bahçesinde de güzel zaman geçirilebilmektedir. fakültemdir.

ayrıca fakülteler arası geçiş yasagı kalkmasıyla ögrencileri en büyük özlemlerine kavuşmuş ve merkez kampüse girmeyi başarmışlardır.
  • diğer birkaç fakülteyle birlikte istanbul üniversitesi'nden ayırılmak istenen fakültem. bugün okulun ana kapısı önünde arkadaşlarımız toplanıp hakkımız olan iü'de kalmayı istediler, bölünmeye itiraz ettiler. hiç kimsenin istemediği bu değişim inşallah gerçekleşmeden son bulacak.

editto: bulmadı ve an itibariyle diplomamı almaya gidiyorum yıllar sonra. yol bitmiyor...
  • formasyon derslerinin bir kısmının işlendiği ve hazırlık sınıflarının okutulduğu bir ek binası vardır vefada, yani toplamda 3 binadan oluşan fakülte. öğrenci işleri bu üç binada da değildir o da hemen yakınlarda kör bi noktada konuşlandırılmıştır.
  • (bkz: hayef)
hesabın var mı? giriş yap