• yan yana dizilmis el ve ayakta bulunan 5 tane kemiktir.
  • kirilmasi durumunda, vucutta en aci veren kemik kirigi oldugu rivayet edilen fosfor katkili vucut yapisi.
  • lise yillarimda basketbol oynarken kirdigim ayak kemigi. aslinda kirildigini ayagim balon gibi sismis olmasina ragmen tahmin etmemistim ve rontgen filmini gorunce inanmistim. hastanede kirik kemigi yerine oturtmakla yukumlu bir amca vardi ki, acidan dokunamadigim ayagimi eline alarak katır kutur çevire çevire beni acidan bayilma noktasina getirmisti. belki de her zaman bu kadar aci vermiyordu bu amca insanlara... ayagima ilk dokandıgında acidan kaynaklanan refleksle soyledigim seylere gocunmustu belki. ama olsundu... bayram tatiline kadar alcidan kurtulmustum ya...
  • her ayakta bunlar 1'den 5'e dek numaralandirilmislardir. basparmagi bilege baglayana birinci metatarsal, serce parmagini topuga baglayana ise besinci metatarsal denir. cesitli sportif aktivitelerde ve dans sirasinda siklikla kirilan tarak kemigi besinci metatarsaldir. basketbol oynayanlarin basket ayakkabisi giymelerinde suphesiz buyuk yararlar vardir.

(bkz: metatarsals)
  • bunlardan sol el 3.'sünün sapasağlam olması, kırık olmaması dünyanın en kanıksanmış nimetlerinden biri imiş, bu entryi tek elimle yazarken anladım ben. şimdiye kadar "ah ne mutlu, sol elim alçıda falan değil" dememiştim mesela.
  • bunların ayakta olaninin 4.sünün sapasağlam olması dünyanın en kanıksanmış nimetlerinden biri imiş, son iki haftadir bunu anliyorum ben.

hastane donusunde asansoru olmayan apartmanın en ust katına ellerinin uzerinde ters emekleyerek cikmak, evin icinde koltuk degnegi ile zip zip ziplamak, iki oda arasi mesafeyi on dakikada katetmek gibi bir dunya da var...
  • 1 3 5 fark etmez hanisi kırılırsa kırılsın adamın şaftırı kaydıran kemikler.. ilk 10 saat "yok la kırılmamıştır burktum ben, lifleri kopardım" diyip ve evde önce sektim, sonra popo üstünde kendimi sağlam ayakla ittim, sonrasında da süründüm.. 5 kat asansörsüz apartmandan aynen 15 dakikada indim, ruhum çekildi kendi yavaşlığımdan. kendimden nefret ettim. hastanede tekerlekli sandalyeye oturduğumda duyduğum rahatlık sonrasında beni rahatsız etti. buna nasıl sevinebilir bir insan?

değnekleri verince doktor artık uçarım bunlarla dedim ama yok öyle birşey. her saat başı 15 dakika boyunca buz kompres yapmak zorundasın. ulan, zaten yürümek için ellerimde değnekler var.. neremle taşıyayım o buz torbasını? zor bela ulaşınca mutfağa iki gıdım yemek de yiyeyim diyorsun ama yemeği yaptığın yerde tuketmek zorundasın zira ellerde değnek olduğundan hiç bir halt taşıyamıyorsun. şimdi evde sırt çantasıyla dolaşıyor, yıkanamamaktan kokuyorum. 2 3 güne ziyaretçi kabul edemez kıvama da geleceğim.

tarak kemiği falan zirzop bi ismi var ama adamı tarumar ediyor. sakata bağlamak çok zormuş.. düşmanıma vermesin.

6 gündür sağ baçak üzerinde sekmekten hayvani bacak yaptım. biri ince biri kalın olacak mına ko yaa. reva mı bu yarrab?
  • sol ayak kemiğimin çatlayan bölgesidir. salı gününden beri sağ ayağımın üstünde ve tek odada dolanıp duruyorum. acısından çok insana verdiği acziyet duygusu kötü.
  • giydiğim 3-4 cm. topuklu botlar bile bu kemikleri ağrıtmaya yetiyor. çıkıntı yapmasın diye de * bandajlarla sıkıca sarıyorum. önümde bir anne örneği var ve ameliyatla aldırmayı düşünüyor bu çıkan kemikleri*
    bu yüzden sabahtan akşama 10-15 cm. topuklularla gezebilenleri anlayamıyorum.
  • çoğunlukla basketbol oynarken kırılan hassas kemik. önce çıtırt diye bi ses duyarsın ve kendini yere bırakırsın ilk başta yan bastım bileğim burkuldu sanarsın kenera geçersin acısı yavaş yavaş geçer buz falan koyarsın aman şişmesin diye. acısıda aman aman değildir öyle zamanla geçer olduğu kıpırdamazsa acımaz bile. ertesi gün seke seke hastaneye gidersin ve "besinci metatarsal iki yerinden kırılmış" derler. orda anlarsın seni acılı dakikaların beklediğini. için ürperir doktor alçıya alırken her bandaj sarışında sıkıca ayağını sıkar acıdan kıvranırsın. 5 dakika bu acıyı çektikten sonra bir rahatlama gelir daha önündeki en az 4 hafta çekeceğin sürecin farkında bile değilsindir. su içmeye bile gidemezsin. afedersin sıçmaya bile... hele evde tek yaşıyorsan...

dertliyim sözlük.
hesabın var mı? giriş yap